Hvem bliver Danmarks digitale svar på Edison?

Hvem er Danmarks digitale iværksætterstjerne? 10 it-virksomheder er gået videre til finalen om Edison-prisen 2007, som Computerworld uddeler i samarbejde med 5te, it-væksthuset på IT-Universitetet.

Danmarks dygtigste digitale iværksætter kåres på tirsdag.10 danske it-virk­somheder er sluppet gennem nåleøjet og har kvalificeret sig til finalen i konkurrencen om at vinde Edison-prisen 2007.

For 128 år siden sad en amerikaner foroverbøjet i sit laboratorium og biksede med at få en glødetråd til at makke ret inde i en næsten lufttom glaskolbe fyldt med inaktiv gas.

Det må have været i stearinlysets eller petroleumslampens skær, for manden var multitalentet, opfinderen og forretningsmanden Thomas Alva Edison.

Han forfulgte en ide: Samfundet burde få langt større udbytte af elektricitetens muligheder, så derfor var det pinedød nødvendigt, at de glødepærer, som allerede var opfundet, blev forfinet.

De skulle kunne holde længere end et par minutter.

Resultatet kender vi alle.

Det lykkedes jo

Edison fik efter mange forsøg styr på tråd og glaskolbe og revolutionerede glødepærerne.

Det blev takket være Edison muligt at bade byer i lys og få elektrisk lys ind i alle hjem.

I første omgang kom det en lille enklave på Manhattan i New York til gavn, men senere bredte Edisons glødepærer sig til metropoler, bysamfund og flækker verden over.

Thomas Alva Edison havde ikke bare fået det, der – takket været ham – er blevet døbt en lys ide. Han førte også ideen ud i livet.

Thomas Alva Edison er for længst død og begravet, men den ånd, manden besad, lever i bedste velgående videre blandt nutidens iværksættere.

Mange af dem forsøger dog ikke at afkode elektricitetens hemmeligheder, men har der imod kastet sig over en af vor tids største udfordringer: digitaliseringen.

Det gælder i høj grad også herhjemme, hvor ambitiøse it-iværksættere vælter frem.

For at finde ud af, om der gemmer sig en dansk Edison ude i det spirende it-vækstlag, har Computerworld i samarbejde med 5te, it-vækshuset på IT-Universitetet, skruet en konkurrence sammen, hvor Danmarks digitale iværksætterstjerner skal findes.

Konkurrencen har meget passende fået navnet Edison-prisen, og den uddeles på tirsdag den 30. januar på IT-Universitetet.

Hjælp til ny generation iværksættere

Formålet med Edison-prisen er at hjælpe en ny generation iværksættere frem i lyset og skabe rollemodeller og inspirationskilder, der profilerer både it og iværksætteri.

Indtil videre er 10 virksomheder sluppet gennem nåleøjet til finalen, hvor virksomheden med de stærkeste nye digitale ideer og forretningsmodeller løber af med sejren.

Om kimen til et nyt Google, Microsoft, Dell, Skype eller YouTube ligger gemt blandt de 10 finalister, er det endnu for tidligt at spå om, men hvis virksomhederne skal dømmes ud fra optimisme og talent, er der absolut flere store projekter på vej.

Virksomhederne er i fuld gang med at pudse formen af til på tirsdag.

– Det går forrygende, og vi er på vej med et nyt produkt til en helt anden kundegruppe, end vi forventede, lyder det eksempelvis fra Flemming Ast, administrerende direktør for Motto-Captura, der udvikler ordblindeløsninger til mobiltelefoner.

Fra alle kroge af it-branchen

De 10 virksomheder kommer fra alle kroge af it-branchen, og har budt ind til konkurrencen med vidt forskellige oplæg.

For eksempel virksomheden, der er ved at udvikle en portal, som kombinerer jobsøgning med dusører.

Eller firmaet, der vil erobre verden med et værktøj, der gør det enklere at udvikle applikationer i Microsoft Visual Studio baseret på Model-Driven Development.

Eller for eksempel spiludvikleren, der satser på at erobre spilentusiasters hjerter verden over med et computerspil inspireret af Københavns historie. (Se beskrivelserne af de 10 virksomheder andet sted på siden)

Virksomhederne er etableret inden for de seneste tre år. Af de 10 finalister er hele seks etableret i 2006, mens eksempelvis Imotions – Emotion Technology, som udvikler software, der kan måle den emotionelle respons på mennesket ved at kombinere hjerneforskning og kognitiv psykologi, har lidt længere erfaring med iværksættertilværelsen – firmaet blev etableret i 2005.

Det betyder også, at det har væsentligt flere medarbejdere, end de andre firmaer, der i de fleste tilfælde indtil videre blot omfatter iværksætterne.

Virksomhederne er langt hen ad vejen finansieret af iværksætterne selv, men venturekapitalister og andre investorer har i flere tilfælde allerede fået øjnene op for potentialet hos Edison-finalisterne.

Det gælder Imotions, Safewhere, Zeitguyz og Swirlnet.

Derudover er Most Wanted Recruiting, der udvikler en portal, som kombinerer jobsøgning med dusører, ved at komme med i det selskab.

– Vi forhandler i øjeblikket med potentielle investorer, og er ved at færdiggøre vores portal til lancering midt-ultimo februar, siger Anders Bach Nielsen fra Most Wanted Recruiting.

Hvem af de 10 virksomheder, der løber med Edison-prisen 2007 bliver som skrevet afgjort på tirsdag. Finalen foregår på IT-Universitetet i København fra klokken 15.00 til 17.00. Herefter er der afterparty og mulighed for at netværke.

Sådan findes kandidaterne

For at deltage i Edison-konkurrencen skal virksomheden være stiftet inden for de seneste tre år, og produktet eller konceptet skal være funderet i it.

Desuden skal deltagerne have tilmeldt sig senest den 30. november 2006.

Dommerne vil i forbindelse med Edison-prisen lægge vægt på tre hovedforhold:

Originalitet- Hvor nyt, interessant og lovende er forretningskonceptet eller produktet?

Kvalitet– Hvordan bliver ideen/konceptet eksekveret, og hvordan bliver forretningsplanen grebet an?

Betydning- Hvor vidtrækkende eller perspektivrigt er ideen/konceptet?

De 10 bedst placerede deltagere får en evaluering fra dommerne på alle tre forhold, som dels belyser iværksætterprojektets potentiale, dels identificerer indsatsområder, der kan gøre det lettere at få succes.

Selve konkurrencen bliver afviklet ved at deltagerne melder sig til, indleverer en beskrivelse af projektet på to A4-sider og forbereder en præsentation af de tre kriterier for dommerpanelet.

Konkurrencen foregår på IT-Universitetet tirsdag 30. januar 2007

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Senior Projektleder til sundhedssektoren

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S