EU vil samle telemarkedet

Det europæiske telekommunikationsmarked skal samles, så vi slipper af med de nationale monopoler og får en friere konkurrence, mener EU.

EU's 27 nationale telekom-kontrollører skal inden 16. feb. aflevere et bud på, hvordan et samlet EU-marked skal reguleres. Gør de ikke det, må de afgive deres magt til EU-kommissionen, advarer kommissær Viviane Reding.

Kommissionen vil have de nationale kontrolinstanser til at stå sammen og skabe et EU-baseret, uafhængigt udvalg, i stil med U.S. Federal Communications Commission.

- En EU-baseret kontrolinstans vil være et midlertidigt udvalg. Instansen vil blive opløst, så snart overgangen til et fælles telekom-marked er afsluttet, siger Redings talsmand.

Flere af de nationale kontrolinstanser har ikke været i stand til at dokumentere, at de opererer uafhængigt af deres regering eller store telefonselskaber.

Tolker regler forskelligt

På nuværende tidspunkt er det de nationale kontrolinstanser, som sørger for, at EU-reglerne bliver overholdt i det pågældende land. Problemet er bare, at de forskellige kontrolinstanser tolker reglerne forskelligt.

Det betyder at Storbritannien f.eks. har slået ned på det tidligere monopol BT, mens kommissærer klager over at Tyskland har givet Deutsche Telekom lov til at beholde deres position på fastnet-markedet og oven i købet udvide til at bygge et high-speed internet netværk uden at dele adgang til netværket med konkurrenterne.

Nogle lande laver simpelthen deres egne telelove uden at konferere med deres EU-naboer. Den tyske kontrolinstans har f.eks. ikke været i stand til at standse den tyske regerings lovforslag om at give det tidligere monopol Deutsche Telekom beskyttelse mod konkurrenter.

Reding er i gang med at gennemse alle de love, som blev vedtaget i 90’erne, der handler om udviklingen af et samlet europæisk telemarked, som skal sikre fri konkurrence indenfor EU.

Oversat af Ditte Thøgersen

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S