EU vil samle telemarkedet

Det europæiske telekommunikationsmarked skal samles, så vi slipper af med de nationale monopoler og får en friere konkurrence, mener EU.

EU's 27 nationale telekom-kontrollører skal inden 16. feb. aflevere et bud på, hvordan et samlet EU-marked skal reguleres. Gør de ikke det, må de afgive deres magt til EU-kommissionen, advarer kommissær Viviane Reding.

Kommissionen vil have de nationale kontrolinstanser til at stå sammen og skabe et EU-baseret, uafhængigt udvalg, i stil med U.S. Federal Communications Commission.

- En EU-baseret kontrolinstans vil være et midlertidigt udvalg. Instansen vil blive opløst, så snart overgangen til et fælles telekom-marked er afsluttet, siger Redings talsmand.

Flere af de nationale kontrolinstanser har ikke været i stand til at dokumentere, at de opererer uafhængigt af deres regering eller store telefonselskaber.

Tolker regler forskelligt

På nuværende tidspunkt er det de nationale kontrolinstanser, som sørger for, at EU-reglerne bliver overholdt i det pågældende land. Problemet er bare, at de forskellige kontrolinstanser tolker reglerne forskelligt.

Det betyder at Storbritannien f.eks. har slået ned på det tidligere monopol BT, mens kommissærer klager over at Tyskland har givet Deutsche Telekom lov til at beholde deres position på fastnet-markedet og oven i købet udvide til at bygge et high-speed internet netværk uden at dele adgang til netværket med konkurrenterne.

Nogle lande laver simpelthen deres egne telelove uden at konferere med deres EU-naboer. Den tyske kontrolinstans har f.eks. ikke været i stand til at standse den tyske regerings lovforslag om at give det tidligere monopol Deutsche Telekom beskyttelse mod konkurrenter.

Reding er i gang med at gennemse alle de love, som blev vedtaget i 90’erne, der handler om udviklingen af et samlet europæisk telemarked, som skal sikre fri konkurrence indenfor EU.

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect