Cybercity ramt af routerproblem

Cybercity stiller sig op i køen af internet-udbydere, der er blevet ramt af en softwarefejl hos router-producenten Zyxel. Fejlen betyder, at højhastighedskunder ikke kan få fuldt udbytte af deres bredbånd.

Ganske som internetudbyderen Fullrate, er Cybercity blevet ramt af den softwarefejl i Zyxel-routere, som koster højhastighedskunderne halvdelen af downloadhastigheden på de helt store bredbåndsforbindelser.

Ligesom hos Fullrate er problemet hos Cybercity, at flere routere fra Zyxel på grund af en fejl i firmwaren klipper toppen af hastigheden, når download-farten når op omkring 11-13 megabit i sekundet.

Det fortæller Peter Glüsing, pressechef hos Cybercity.

Opdagede fejlen

Men i modsætning til konkurrenten nåede Cybercity ifølge pressechefen at opdage fejlen, inden firmaet i efteråret lancerede 20 megabit-forbindelser til kunderne.

”I den proces, der ledte op til lanceringen, kunne vi se, at en af de Zyxel-routere, vi skulle bruge, havde udfordringer med at håndtere datamængder over 14 megabit,” siger Peter Glüsing.

Derfor gennemførte firmaet i samarbejde med producenten en opgradering af apparaternes firmware, som var skyld i problemerne.

”På den måde vidste vi, at fejlen ikke kunne opstå i de routere, som kom ud til kunderne,” siger Peter Glüsing.

Ifølge pressechefen har firmaet ikke oplevet klager fra kunderne over problemer med at få de lovede 20 megabit ud af deres Zyxel-routerne.

Ifølge Cybercity er det routere fra 660-serien og 2602-serien hos Zyxel der er ramt af firmware-problemet.

Selv om Cybercity nåede at opdatere firmwaren i nyudleverede apparater, bliver kunder ,der opgraderer deres abonnement til den hurtigere hastighed, stadig ramt af firmwarefejlen.

Skal opdatere manuelt

Det betyder, at kunder med de gamle routere manuelt skal opdatere firmwaren, før de kan få fuldt udbytte af hastigheder over 11-13 megabit i sekundet.

”Og det er efter vores vidende gået rimelig smertefrit,” siger Peter Glüsing.

Ifølge pressechefen er der dog tale om forholdsvis få, som benytter sig af tilbuddet om at opgradere en langsom forbindelse.

Nye kunder, som køber den hurtige forbindelse, er ikke berørt af problemet, fordi de modtagere nyere eller opdaterede routere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Edge computing: behandling ved kilden

    Edge computing revolutionerer den måde, data behandles på, ved at bringe kapacitet og ydeevne tættere på dér, hvor der er behov for det.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S