Stjålne identiteter sælges for en slik

Den kriminelle it-underverden er velorganiseret og har en velfungerende forretningsmodel, hvor komplette profiler af intet-anende internet-brugere bliver handlet.

Computerworld News Service: Cyberkriminelle har skabt et marked, hvor tyve kan sælge stjålne identiteter for helt ned til 78 kroner og kreditkortoplysninger for bare en flad femmer, beretter rapport fra sikkerhedsfirmaet Symantec.

Symantec maler et deprimerende og bekymrende billede af sikkerhedstilstanden på nettet.

Selskabets undersøgelser er baseret på data fra sidste halvdel af 2006.

Ved at spore handlen med stjålne informationer har sikkerhedsselskabet Cupertino fået indsigt i de kriminelle basarer, hvor tyve, hackere, spammere, bedragere og organiserede bander mødes og køber, sælger og udlejer informationer og redskaber, der er flere millioner kroner værd.

Moden arbejdsplads

"Det er første gang vi har kigget på økonomien i underverdenen, og vi så en moden markedsplads,” siger Vincent Weafer, seniordirektør for Symantecs sikkerhedshold.

"Det bliver kørt på en forretningsmodel, hvor komplette data er klart mest indbringende for sælgeren. Nogle gange betaler en køber 10 gange mere for komplette data i forhold til ikke-komplette data.”

Vincent Weafer fortæller, at en komplet datapakke indeholder eksempelvis navn, e-mail adresse, bank og kontonumre, PIN-koder og fødselsdato. Disse oplysningspakker bliver solgt for mellem 78 og 100 kroner per styk.

"Der er helt sikkert et par hårde grupper bag mange af tyverierne, og de bliver kun klogere og klogere,” ,” siger Vincent Weafer.

Stigning

Tallene fra anden halvdel af 2006 taler deres eget sprog. Det var en stigning i omfanget og intensiteten af angrebene.

Antallet af sikkerheds-svagheder der kun lige er opdaget, steg med tolv procent i den første halvdel af 2006 og igen med yderligere 22 procent i anden halvdel af året. Antallet af angrebne computere er steget med 29 procent.

"Det eneste sted vi så et fald, var i antallet af kontrollører,” siger Vincent Weafer.

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job