Claus Hjort vil stramme jobkartel-lov efter kritik

Beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V) lytter til kritikken af det lovforslag om hemmelige klasuler, som han har fremlagt. Nu bliver reglerne strammet yderligere.

Artikel top billede

Beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V) vil onsdag præsentere et ændringsforslag til lovforslaget om forbud mod hemmelige aftaler.

Ændringsforslaget skal sikre, at den enkelte medarbejder skal høres, så medarbejdere får mulighed til at tage stilling til en job-klausul.

Ændringsforslaget sikrer også, at loven revideres om senest to år - dermed sender ministeren en klar advarsel til arbejdsgiverne.

Skal frem på bordet

"Hele øvelsen med at forbyde de hemmelige aftaler gik på at sikre lønmodtagerne flere rettigheder, så arbejdsgiverne ikke længere kunne lave aftaler hen over hovedet på dem. Aftalerne skulle frem på bordet, så medarbejderne kunne tage stilling til dem og vurdere deres situation." siger Claus Hjort Fredeirksen i en meddelelse.

Samtidig skal der tages hensyn til virksomhedernes reelle behov for at beskytte deres know-how og forretningsgrundlag.

Det har vist sig at være en svær balance, forklarer han.

Derfor gør Beskæftigelsesministeren det nu klart, at arbejdsgiverne skal kunne dokumentere, at de har opfyldt deres oplysningspligt på en måde, så lønmodtageren har haft mulighed for at tage stilling til sin situation.

"Den kritik, som er blevet fremført, har gjort indtryk på mig. Derfor sikrer vi nu, at den enkelte medarbejder involveres i aftalen omkring jobklausulerne. Medarbejderen kan simpelthen trække i nødbremsen, hvis en arbejdsgiver går for vidt." siger han.

"Vi indfører også en revisionsklausul i loven og ser på jobklausulerne igen om senest to år. Hvis det viser sig, at der findes en sand underskov af jobklausuler - ja, så griber vi ind. Arbejdsgiverne siger jo selv, at de hemmelige aftaler kun udgør et lille problem, og at de findes i et meget begrænset omfang. Derfor kan jeg heller ikke forestille mig, at de har noget at udsætte på en revisionsklausul", siger Claus Hjort Frederiksen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S