Krak frafalder sag mod hobbyvirksomhed

Krak beklager, at en hobbyvirksomhed gentagne gange har modtaget rykkere for at benytte et af selskabets kort på hjemmesiden. Alle sager mod privatpersoner og hobbyvirksomheder er afsluttet nu, siger Kraks direktør.

Artikel top billede

Kortfirmaet Krak har kastet håndklædet i ringen over for zoneterapeuten Janne Eggertsen, der driver hobbyvirksomhed fra hjemmet i Odder.

Hun havde ellers modtaget flere rykkere fra selskabets inkassoadvokat, Mortang, der truede med en opkrævning på 2761,40 kroner. Den seneste rykker modtog hun i sidste uge.

Rykkerne skulle Janne Eggertsen betale for at have benyttet Kraks kort på den private hjemmeside til at vise vej til zoneterapien.

Men efter pressedækningen på Computerworld og en opringning foretaget af Janne Eggertsens webmaster Daniel Vangberg til selskabets administrerende direktør Ove-Leth Sørensen samt direktør for Kort og Data, Peter Sejer Dypevåg, har Krak besluttet at lade sagen falde.

"Nu må vi se, om det forplanter sig ned til Mortang-advokaterne," lyder det fra Janne Eggertsens webmaster.

Fejlen er rettet

Men Peter Sejer Dypevåg forsikrer, at Mortang-advokaterne er underrettet nu.

"Jeg ved ikke lige, hvad der er sket. Efter snakken i dag kan jeg forsikre om, at de ikke hører mere fra os. At zoneterapeuten overhovedet fik rykkere var desværre en fejl," udtaler han.

Peter Sejer Dypevåg forsikrer, at sagen nu er lukket lige som alle andre sager mod privatpersoner og hobbyvirksomheder definitivt er afsluttede.

Nu er det kun virksomheder, der kopierer Kraks kort eller systematisk bruger såkaldte dybe links til at linke til Kraks kort fra forskellige hjemmesider, som Krak stadig har et udestående med.

"Man kan for eksempel ikke ringe ind og sige, at man er en hobbyvirksomhed med 22 afdelinger, og linke til vores kort fra hver afdelings hjemmeside. Desuden er det spøjst så mange selskaber, der påstår de er hobbyvirksomheder efter dækningen af bloggermiljøets kamp mod os," lyder det fra Peter Sejer Dypevåg.

Krak har uploadet selskabets nye retningslinjer på dets hjemmeside.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network