Krak frafalder sag mod hobbyvirksomhed

Krak beklager, at en hobbyvirksomhed gentagne gange har modtaget rykkere for at benytte et af selskabets kort på hjemmesiden. Alle sager mod privatpersoner og hobbyvirksomheder er afsluttet nu, siger Kraks direktør.

Artikel top billede

Kortfirmaet Krak har kastet håndklædet i ringen over for zoneterapeuten Janne Eggertsen, der driver hobbyvirksomhed fra hjemmet i Odder.

Hun havde ellers modtaget flere rykkere fra selskabets inkassoadvokat, Mortang, der truede med en opkrævning på 2761,40 kroner. Den seneste rykker modtog hun i sidste uge.

Rykkerne skulle Janne Eggertsen betale for at have benyttet Kraks kort på den private hjemmeside til at vise vej til zoneterapien.

Men efter pressedækningen på Computerworld og en opringning foretaget af Janne Eggertsens webmaster Daniel Vangberg til selskabets administrerende direktør Ove-Leth Sørensen samt direktør for Kort og Data, Peter Sejer Dypevåg, har Krak besluttet at lade sagen falde.

"Nu må vi se, om det forplanter sig ned til Mortang-advokaterne," lyder det fra Janne Eggertsens webmaster.

Fejlen er rettet

Men Peter Sejer Dypevåg forsikrer, at Mortang-advokaterne er underrettet nu.

"Jeg ved ikke lige, hvad der er sket. Efter snakken i dag kan jeg forsikre om, at de ikke hører mere fra os. At zoneterapeuten overhovedet fik rykkere var desværre en fejl," udtaler han.

Peter Sejer Dypevåg forsikrer, at sagen nu er lukket lige som alle andre sager mod privatpersoner og hobbyvirksomheder definitivt er afsluttede.

Nu er det kun virksomheder, der kopierer Kraks kort eller systematisk bruger såkaldte dybe links til at linke til Kraks kort fra forskellige hjemmesider, som Krak stadig har et udestående med.

"Man kan for eksempel ikke ringe ind og sige, at man er en hobbyvirksomhed med 22 afdelinger, og linke til vores kort fra hver afdelings hjemmeside. Desuden er det spøjst så mange selskaber, der påstår de er hobbyvirksomheder efter dækningen af bloggermiljøets kamp mod os," lyder det fra Peter Sejer Dypevåg.

Krak har uploadet selskabets nye retningslinjer på dets hjemmeside.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job