Krak frafalder sag mod hobbyvirksomhed

Krak beklager, at en hobbyvirksomhed gentagne gange har modtaget rykkere for at benytte et af selskabets kort på hjemmesiden. Alle sager mod privatpersoner og hobbyvirksomheder er afsluttet nu, siger Kraks direktør.

Artikel top billede

Kortfirmaet Krak har kastet håndklædet i ringen over for zoneterapeuten Janne Eggertsen, der driver hobbyvirksomhed fra hjemmet i Odder.

Hun havde ellers modtaget flere rykkere fra selskabets inkassoadvokat, Mortang, der truede med en opkrævning på 2761,40 kroner. Den seneste rykker modtog hun i sidste uge.

Rykkerne skulle Janne Eggertsen betale for at have benyttet Kraks kort på den private hjemmeside til at vise vej til zoneterapien.

Men efter pressedækningen på Computerworld og en opringning foretaget af Janne Eggertsens webmaster Daniel Vangberg til selskabets administrerende direktør Ove-Leth Sørensen samt direktør for Kort og Data, Peter Sejer Dypevåg, har Krak besluttet at lade sagen falde.

"Nu må vi se, om det forplanter sig ned til Mortang-advokaterne," lyder det fra Janne Eggertsens webmaster.

Fejlen er rettet

Men Peter Sejer Dypevåg forsikrer, at Mortang-advokaterne er underrettet nu.

"Jeg ved ikke lige, hvad der er sket. Efter snakken i dag kan jeg forsikre om, at de ikke hører mere fra os. At zoneterapeuten overhovedet fik rykkere var desværre en fejl," udtaler han.

Peter Sejer Dypevåg forsikrer, at sagen nu er lukket lige som alle andre sager mod privatpersoner og hobbyvirksomheder definitivt er afsluttede.

Nu er det kun virksomheder, der kopierer Kraks kort eller systematisk bruger såkaldte dybe links til at linke til Kraks kort fra forskellige hjemmesider, som Krak stadig har et udestående med.

"Man kan for eksempel ikke ringe ind og sige, at man er en hobbyvirksomhed med 22 afdelinger, og linke til vores kort fra hver afdelings hjemmeside. Desuden er det spøjst så mange selskaber, der påstår de er hobbyvirksomheder efter dækningen af bloggermiljøets kamp mod os," lyder det fra Peter Sejer Dypevåg.

Krak har uploadet selskabets nye retningslinjer på dets hjemmeside.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job