Rådgivning og konsulent-arbejde skubber IBX frem

"Indkøb er kommet nærmere koncernledelsen," mener den danske IBX-direktør Søren Ohm, efter IBX kan konkludere, at mange firmaer gerne vil have hjælp ti at få styr på deres indkøb.

Artikel top billede

Indkøb står højt på virksomhedernes agenda, mener Søren Ohm Poulsen, administrerende direktør i IBX.

Et stigende antal virksomheder er parate til at betale for at få hjælp til at strømline deres indkøb.

Det faktum er medvirkende til, at den elektroniske indkøbsportal IBX i 2006 havde sit hidtil bedste år i Danmark målt på resultat og omsætning.

"Indkøb står i dag længere oppe på virksomhedernes agenda og er kommet nærmere koncernledelsen," siger Søren Ohm, administrerende direktør, IBX Danmark.

IBX blev etableret i Sverige i 2000 og åbnede i Danmark året efter i 2001. I dag er virksomheden også repræsenteret i Norge, Finland, Tyskland, Frankrig og England.

SCM-cand. Merc

IBX, der oplever en markant interesse for virksomhedens konsulentydelser inden for indkøb, har de sidste to år ansat medarbejdere med specifikke kompetencer som for eksempel en cand. merc. med speciale i supply chain management.

Indtil 2006 udgjorde IBX Danmarks konsulentforretning kun omkring 10 procent af omsætningen.

I 2006 voksede dette tal til 15 procent, og i 2010 forventer IBX, at konsulentdelen vil udgøre op mod en tredjedel af den samlede omsætning i Danmark.

"Konkurrencemæssigt er det især de store konsulenthuse, vi er oppe imod og globale aktører som Ariba. Gatetrade derimod betragter jeg mere som en åben markedsplads, der gør mere i værktøjer, hvor vi i langt højere grad baserer os på konsulenttjenester," siger Søren Ohm.

40 procent større overskud

I 2006 voksede IBX Danmarks omsætning med godt 20 procent. Samtidig forbedrede det danske datterselskab resultatet efter skat med 31 procent.

I 2007 forventer virksomheden, at omsætningen stiger med mere end 30 procent, og at resultatet efter skat lander 40 procent højere end i 2006.

Blandt IBX's mere prominente kunder er Ikea, Lego og Københavns Lufthavne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S