DMdata og Mærsk Data koster IBM millioner

For andet år i træk er IBM Danmark præget af et millionunderskud i årsregnskabet. Igen i år får integrationen af DMdata og Mærsk Data skylden.

Da IBM i 2004 hev et ukendt antal milliarder ud af tegnebogen og købte DMData og Mærsk Data, var der ikke tale om en enkeltstående udgift.

For andet år i træk kommer IBM Danmark ud med et millionunderskud i årsregnskabet, og for andet år i træk er det de to opkøb, der er årsag til de røde tal.

"Årets resultat på minus 66 millioner kroner efter skat er fortsat påvirket af omkostningerne relateret til integrationen af DMdata og Mærsk Data samt af finansielle omkostninger relateret til opkøbet af disse selskaber," skriver selskabet i ledelsesberetningen.

Med et underskud på 66 millioner i år har IBM over de sidste to år tabt 153 millioner. Alligevel betegnes årets resultat som tilfredsstillende.

"Væksten på nøgleområderne har levet op til forventningerne," mener selskabet.

Modent it-land giver muligheder

IBM peger selv på, at Danmarks it-modenhed giver selskabet en række forretningsmuligheder.

IBM's Institut for Business Value gennemfører i samarbejde med The Economist en årlig undersøgelse af den teknologiske modenhed hos de 68 største økonomier i verden.

For tredje år i træk ligger Danmark på en førsteplads som det mest modne land.

"Denne modenhed er afgørende for Danmarks innovations- og konkurrenceevne og har givet IBM forretningsmæssige muligheder i det forløbne år."

Det er specielt it til sundhedssektoren, der sender penge til IBM – blandt andet i form af arbejdet med de elektroniske patientjournalsystemer.

Også kommunalreformen har skabt omsætning for IBM. Blandt andet har selskabet hjulpet Indenrigsministeriet, Sundhedsministeriet og Beskæftigelsesministeriet med en række konverteringsopgaver.

Endelig har IBM udvidet samarbejdet med SKAT, der nu skal have udviklet to nye online-løsninger – en skattekonto for virksomheder og et digitalt motorregister.

Tusinder af ansatte

Målt på antal medarbejdere er IBM fortsat Danmarks største it-virksomhed. 6.138 medarbejdere var beskæftiget i koncernen i 2006.

I moderselskabet steg det gennemsnitlige antal fuldtidsbeskæftigede til 4.178 i 2006 mod 2.817 i 2005.

Det skyldes, at en række danske datterselskaber blev integreret i IBM Danmark i løbet af året.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere