Dværgen Nintendo overhaler kæmpen Sony

Nintendo har stor succes med spillekonsollerne Wii og DS, som sælger langt bedre end Sonys PlayStation 3. Wii-salget sender virksomheden op blandt Japans mest værdifulde virksomheder.

Artikel top billede

Japanske Nintendo har så stor succes med spillekonsollen Wii, at selskabet nu er mere værd end Sony på trods af, at Sony er mange gange større end Nintendo. Det skriver Financial Times.

I Japan sælger Nintendo seks Wii hver gang Sony sælger én PlayStation 3, mens det på det amerikanske marked "kun" er to Wii for hver én PlayStation 3.

David og Goliat

I går opjusterede Nintendo forventningerne til årets overskud, og firmaet har med en markedsværdi på mere end 290 milliarder kroner, hvilket overstiger Sonys. Og det på trods af, at Nintendo med sine 3.313 fuldtids medarbejdere er en ren dværg set i forhold til Sony, der har 163.000 ansatte, skriver Financial Times.

Samtidig har selskabets succes sendt det durk op blandt de 10 mest værdifulde japanske virksomheder målt på markedsværdi.

Kvinder og ældre elsker Wii

Konsollerne Wii og DS har nået de kolossale salgstal ved at vinde hjerterne hos børn, kvinder og ældre og ikke bare de unge, der er de flest spillekonsollers kernegruppe af brugere.

Nintendo forventer at sælge 16,5 millioner Wii-konsoller og 26 millioner DS frem til marts næste år.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo