Særlig bonde-pc skal ud til landbefolkningen

Lenovo forsøger med en særlig pc-serie at nå ud til den meget store kinesiske landbefolkning.

Artikel top billede

Godt 40 år efter den kinesiske kulturrevolution skal de kinesiske bønder opleve endnu en revolution: It-revolutionen.

Nu får kinesiske bønder i provinsen mulighed for at skifte kulturrevolutionen ud med it-revolutionen.

Som led i en treårig strategi for at indtage markedsandele i Kina, rækker Lenovo ud over byerne med sin lavpris-pc, en pakke med landbrugssoftware-applikationer og et salgsnetværk bestående af 5.000 forhandlere i småbyer.

Ifølge Lenovo, der er verdens tredjestørste computer-producent, har virksomheden allerede solgt over fire millioner computere til landbefolkningen gennem sin YuanMeng-kampagne, som kan oversættes med "at realisere drømmen om at eje en computer."

Lenovo mener, at det prangende kvartalsregnskab skyldes en stigning på 30 procent i pc-ordrer til kinesiske hjemlige markeder.

Salget gav Lenovo en profit på over 368 millioner kroner i dette kvartal – en 10-dobling i forhold til samme periode sidste år.

Rival får baghjul

Virksomheden har kæmpet med at få forretningen til at give afkast siden købet af IBM’s computer-afdeling i 2005.

Men i sidste kvartal oplevede Lenovo en tocifret stigning i ordrer. Indtjeningen blev også hjulpet godt på vej af fyringsrunder og en reorganisering af koncernen.

Ved at styrke salget til Kinas hjemlige markeder har Lenovo også overhalet sin nærmeste rival, Acer, der har sæde i Taiwan.

Ikke første af sin slags

Lenovo har endnu ikke offentliggjort et produktnavn eller specifikationer for den nye computer, men blot sat priserne, som vil gå fra 1.000 kroner op til 2.000 kroner.

Initiativet er ikke det første af sin slags. Den amerikanske non-profit-organisation One Laptop Per Child (OLPC) lancerede sin bærbare XO-PC til lidt over 500 kroner rettet mod udviklingslande. Intel har produceret en tilsvarende, lavpris-computer, der koster godt 1.200 kroner.

Oversat af Pola Rojan

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job