Salget af håndholdte computere rasler ned

Salget af PDA'er styrtdykker. Det globale salg er nu nede på 240.000 apparater om måneden.

Computerworld News Service: Salget af håndholdte minicomputere, de såkaldte PDA'er, styrtdykker.

I andet kvartal blev der blot solgt 719.000 apparater. Det svarer til under 240.000 om måneden. I samme periode sidste år blev der solgt 1,3 millioner PDA'er eller godt 430.000 om måneden.

Nedturen har været længe undervejs og fik for nylig Dell til at trække sig ud af markedet med sin Axim-håndholdte og overlade markedssegmentet til sine konkurrenter.

Uden tegn på bedre salgsmuligheder i fremtiden oplever de tilbageværende leverandører som Palm øget pres for at retfærdiggøre deres position på markedet.

Palm er verdens største

Med en markedsandel på 44,1 procent er Palm den førende PDA-leverandør efterfulgt af Hewlett-Packard (HP) med 23,5 procent, Mio Technology med 13,6 procent og Fujitsu-Siemens Computers med 3,0 procent.

Dell besad fjerdepladsen med en markedsandel på 3.3 procent, men tallet vil hurtigt falde til nul procent, når de sidste enheder er solgt.

IDC betegner PDA'er som håndholdte computere, som ikke lever op til de ydelser, man får i en telefon – til trods for at de har trådløse dataforbindelser som Bluetooth eller Wi-Fi – og anvender avancerede styresystemer som Microsofts Wireless Mobile, Access’ Garnet Palm OS eller Linux.

Dells digital media manager, Lionel Mancheca, bekræfter, at faldet i efterspørgsel var årsagen til, at man valgte at droppe Axim-serien efter fire år på det håndholdte marked.

Fortsætter support

Dell vil fortsætte med at tilbyde perifere enheder og yde teknisk support og besvare garantirelaterede spørgsmål fra sine tilbageværende kunder.

Virksomheden sælger stadig Windows-baserede PDAer fra andre producenter via sin online-butik. Det gælder blandt andet produkter fra Socket Mobile, AsusTek og Pharos.

Palm kæmper under de samme vilkår, da virksomheden er midt i en langsigtet plan om at generere omsætning ved salg af dyrere smartphones i stedet for PDA'er.

Virksomheden har ikke lanceret en ny PDA-model i to år og har været afhængig af eksisterende produkter som Z22 og TX for at skabe omsætningen for andet kvartal i det segment.

Pres på markedet

Palm oplever yderligere pres fra investorerne.

I første kvartal gik der rygter om, at virksomheden muligvis var et opkøbsmål. Palm scorede dog næsten 1,8 millioner kroner i juni ved at sælge 25 procent af virksomheden til private aktieinvestorer.

Nu, hvor Dell og Palm trækker sig fra markedet, konkurrerer de tilbageværende leverandører af håndholdte computere om det faldende antal kunder ved at tilbyde nye features som GPS, multimedie-afspillere og trådløse opkoblingsmuligheder.

Oversat af Mille Bindslev

Annonceindlæg fra QNAP

QNAP High Availability sikrer kontinuerlig storage-tjeneste og systemtilgængelighed

QNAP High Availability er nem at implementere og bruge – og omkostningseffektiv. Perfekt til mindre virksomheder og professionelle med små budgetter.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job