Oracle koster Canon Danmark millioner

Canon Danmark fik sidste år 112 millioner kroner af moderselskabet som kompensation for "den tort og lidelse," det har påført selskabet at være pilotland for et nyt pan-europæisk Oracle-system.

Det kostede Canon Danmark blod, sved og millioner af kroner at være pilot-land på det pan-europæiske Oracle-system, der blev indført tilbage i november 2004.

"En stor del af systemet gik i sort, og vi kunne ikke fakturere vores kunder, der gik rod i vores debitor-regnskaber, der gik rod i vores kontrakter. Der gik seks til ni måneder, før systemet kom på benene igen," fortæller Henrik Møller-Christensen, administrerende direktør for Canon Danmark siden januar 2006.

Både egen og Oracles skyld

Direktøren vil ikke direkte sige, at de mange problemer er Oracles skyld.

"Men det er et faktum, at det er en Oracle-platform," siger Henrik Møller-Christensen.

Han ser problemerne som en kombination af problemer med systemet og organisatorisk utilstrækkelighed hos Canon Danmark.

Han synes i hvert fald, at det er rimeligt, at Canon Europa sidste år tilførte Canon Danmark lige knap 112 millioner kroner for "den tort og lidelse, det påførte os at være pilot-land."

Kører i 12 af 13 lande

I dag kører det Oracle-baserede ERP-system fint i 12 ud af de 13 vesteuropæiske lande, hvor Canon er repræsenteret med et datterselskab. Kun Canon Danmark har stadig en smule grus i ERP-maskinen.

"Vi er først nu ved at komme ud af efterdønningerne af det, fordi der efterfølgende har været forskellige kvalitetsbrist, og derfor har vi lidt for længe måttet vise utilfredsstillende tal, men vi kommer aldrig videre, hvis ikke kvaliteten af vores data er i orden, og der er vi så endelig ved at være nu," siger Canon-direktøren.

Dengang ERP-systemet blev indført lagde Canon Danmark samtidig sin markedsstrategi om, og selskabet blev ledet af Canon Sveriges direktør, der passede forretningen i Danmark på halv tid.

"Ikke et ondt ord om min forgænger, men det er svært at køre et land med de udfordringer, som Canon havde i Danmark dengang - og så på halv tid," siger Henrik Møller-Christensen.

Skiftet ledelsen ud

Efter Henrik Møller-Christensen tiltrådte sidste år er salgsdirektøren, servicedirektøren, marketingdirektøren og økonomidirektøren blevet skiftet ud, og der er blevet ansat en ny personaledirektør.

"Nogle er gået selv, mens andre er blevet sagt op," siger Henrik Møller-Christensen og fortsætter:

"Jeg skal jo sætte mit hold, og nogle var alligevel på vej ud på grund af alder, og så fik vi det hele til at gå op i en højere enhed."

Kursen mod overskud

Nu er holdet sat og kursen mod overskud klar. Målet er at øge omsætningen i år med mere end 50 procent og nås de sorte tal ikke i år, så bliver der ifølge Henrik Møller-Christensen med garanti overskud i 2008:

"Vi runder en milliard kroner i omsætning i år, og den fordeler sig nogenlunde ligeligt mellem B2B og B2C, hvor Jens Belner er ansvarlig for sidstnævnte."

I det danske regnskab vil milliardomsætningen ifølge Henrik Møller-Christensen skrumpe til omkring 580 millioner, fordi alt faktureres gennem Holland, og Canon Danmark aflønnes gennem en kommissionsafregningsmodel.

Egenkapitalen er fortsat negativ, men den forventer direktøren at bringe på fode igen over driften.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg