Computerworld News Service: Nokia har tilført nye funktioner til sin mobile Maps-applikation. Blandt det nye er et forbedret interface og en indikator, der viser, at GPS-funktionen har forbindelse til en GPS-satellit.
Den forbedrede version af Nokia Maps er gratis. Den kan fra i dag downloades her. En anden nyskabelse er en "nær-ved"-funktion, der udpeger interessante steder på kortet afhængigt af hvor, brugeren befinder sig.
De almindelige kort- og vejvisningsfunktioner er gratis - der skal dog betales for dataoverførsel hos netværksudbyderen.
Nokia tilbyder en række tilkøbsmuligheder såsom: Voice-guide og by- og rejseguider. Guiderne indeholder oplysninger om lokale cafeer, musik og tøjbutikker, museer og Wi-Fi-hotspots, siger Nokia. Nokia tilbyder en gratis tredages test af nogle af funktionerne.
Inden årets udgang vil Nokia være klar med data om 150 lande, hvoraf navigationsdelen vil fungere i 50 lande. Nokia har en web-side med en liste over lande, hvor navigationslicenserne sælges.
Applikationen PC Map Loader er også blevet forbedret. Funktionen, der giver brugeren mulighed for at indlæse kortene på sin pc, inden de skal anvendes i trafikken, er gjort ti gange hurtigere. PC Map Loader kan downloades gratis.
Vejviserfunktionen, der blev lanceret i februar, er kompatibel med enheder, der kører Symbian Seriens operativsystem i 2. og 3. udgave.
Oversat af Bo Madsen

 
						 
						 
						