Flere mac'er på nettet

Apples andel af brugerne på internettet, nåede nye højder i september. 6,6 procent af internetbrugerne anvendte Mac OS X. Også Windows Vistas entre er blevet målbar.

Computerworld News Service:
En analyse fra Net Applications viser, at 6,61 procent af internetbrugerne på de 40.000 websteder, som Net Applications monitorerede, anvender Mac OS X.

I henholdsvis februar og maj blev Apple noteret for en andel på 6,38 og 6,46 procent, beretter analysefirmaet.

Net Applications måling af Mac's markedsandel, viste også, at den Intel-baserede Mac er ved at vinde over Apples PowerPC. Hvis tendensen fortsætter, vil de Intel-drevne computere være i front senere på året.

I september udgjorde de Intel-baserde Mac's 3,23 procent af al aktivitet på internettet, mens PowerPC-mac's stod for 3,38 procent. For et år siden var regnskabet 4,09 mod 1,12 i PowerPC's favør.

Følger Wall Streets forventning

Wall Street har forudset den samme udvikling. I de seneste uger, har flere analytikere opskrevet deres forventninger til Mac-salget.

For eksempel, havde Richard Garner fra NDP Group Inc. hævet sine forudsigelser om Mac's salgstal, for tredje kvartal 2007, fra 2 til 2,17 millioner dollars.

Windows er stadig det førende operativsystem, langt foran alle andre. Windows kører på 90,02 af alle computere, der er forbundet med internettet (opgjort i september).
Det er kun et lille fald i forhold til januar-opgørelsen, der talte 90,13 procent.

Windows Vista ser ud til at hente ind på XP, og i lidt mindre grad på Windows 2000. XP fandtes på 85,02 af alle internetforbudne pc'er i begyndelsen af året. Tallet er dalet til 79,32 i september.

Flere på Safari

Net Applications browser-data fra september indikerer en stigning i antallet af Mac-brugere. Firmaet kunne rapportere, at Safari blev brugt af 5,07 procent af internet-brugerne.

Dermed er Apples browser for første gang over de 5 procent. Safari er på tredjepladsen efter Microsofts Internet Explorer med 77,86 procent og Mozillas Firefox, der har 14,88 procent af brugerne.

Oversat af Bo Madsen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere