Udskilt eHuset-selskab har succes

WebTop, der blev skilt ud fra eHuset, kort før den virksomhed faldt sammen som et korthus, har succes med sine portalløsninger.

It-huset WebTop har succes med udvikling og salg af løsninger inden for intranet, extranet, websites og CRM.

Sidste år voksede omsætningen med 34 procent og overskuddet med 331 procent, og som noget nyt har selskabet åbnet et kontor i Vejle.

"Ved at være tilstede i Jylland kommer vi tættere på vores fynske og jyske kunder, og det synes kunderne godt om," siger Michael Pedersen, afdelingschef med ansvar for de fynske og jyske aktivitetert.

Begyndte med SharePoint

For to år siden besluttede WebTop at sætte ekstra fokus på brug af Microsoft platformen SharePoint udover selskabets egenudviklede portalteknogi WebTopOne.

”Vi har lige gennemført et stort SharePoint-projekt med Falck, og vi er allerede i fuld gang med nye projekter med andre virksomheder," siger John Wainer, direktør, WebTop.

Med WebTopOne får hver enkelt medarbejder hos kunden en browser-baseret adgang til de informationer, der er relevante for vedkommende. WebTopOne integrerer til eksisterende information i Internet og eksterne systemer, og stiller informationerne til rådighed for brugeren i en personlig portal.

Fat i 10 kommuner

Ifølge Michael Pedersen er WebTop godt på vej ind på det kommunale marked, hvor selskabets har fat i 10 procent af landets kommuner svarende til cirka 10 styk. Blandt kommunekunderne er Struer og Billund-Grindsted Kommune.

"Vi har også mange af de store advokathuse som kunder til vores portalløsning. Advokater har mange informationer at holde styr på, så sådan en videnbank er populær hos dem," siger Michael Pedersen.

Direkte konkurrence er ikke noget, der plager WebTop, men virksomheder som Netcompany og Creuna arbejder i samme boldgade.

WebTop har nu eksisteret i seks år. Oprindelig var firmaet en division i eHuset, mens blev skilt ud som et selvstændigt selskab i 2001, kort før eHuset blev afsløret i særdeles kreativ omgang med regnskaberne.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos