Artikel top billede

"Vi sidder på 47 procent af verdensmarkedet for databaser, hvilket er mere end de 10 næste på listen tilsammen," siger Charles Phillips.

Oracle praler med ny virtualisering

På konferencen OpenWorld annoncerede Oracle virtualiserings-software, der ifølge præsident Charles Phillips er'tre gange mere effektiv end konkurrenternes'.

San Francisco Virtualiseringssoftware bliver 'hot' i det kommende år, mener Oracle, der mandag annoncerede ny server virtualiserings-software på konferencen OpenWorld.

"Oracle VM er vores version af virtualisering," siger Charles Phillips, Oracle-præsident og en af hovedtalerne på konferencen.

Selv mener Oracle, at selskabets virtualiserings-software er 'tre gange mere effektiv' end konkurrerende produkter uden dog at komme nærmere ind på, hvordan Oracle har været i stand til at fastslå dette.

Open source-baseret

Oracles virtualiseringssoftware er baseret på open source, og det er planen, at produkterne skal have en grafisk brugergrænseflade til at skabe og håndtere grupper af virtuelle x86- og x86-64-servere.

Selv om Oracle gør en dyd ud af at annoncere nye produkter og forretningsområder lader selskabet ikke nogen i tvivl om, at databaser var det, det hele startede med, og som stadig er Oracles hovedforretningsområde.

"Vi sidder på 47 procent af verdensmarkedet for databaser, hvilket er mere end de 10 næste på listen tilsammen," siger Charles Phillips.

Han nævner også middleware og applikationer som to vækstområder for Oracle.

Virtualiserings-annonceringer

Her en stribe af de tilbud, Oracle hæfter i halen på annonceringen af den ny server-virtualiseringssoftware.

• Linux og Windows Support.
• Single Source of Support.
• Low Total Cost of Ownership (sammenlignet med konkurrenterne hævder Oracle).

Oracle-applikationer, middleware og database-software indtil videre certificeret med Oracle VM omfatter:

• Oracle Database 10.2.0.3 and 11.1.
• Oracle Application Server 10gR2 and 10gR3.
• Oracle Enterprise Manager 10.2.0.4.
• Oracle TimesTen 7.0.3.1.
• Oracle Berkeley DB 4.6.
• Oracle E-Business Suite 11.5.10 og 12.
• Oracles PeopleSoft Enterprise 9.0.
• PeopleTools 8.49.07 og derover.
• Oracles Siebel CRM 8.
• Oracles Hyperion 9.3.1.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis