Frankrig til kamp mod ulovlig fildeling

Den franske regering har planer om at afbryde internetforbindelsen til personer, der ulovligt distribuerer musik og film på internettet.

Computerworld News Service: Luk forbindelse.

Sådan lyder det fra den franske regering, der har planer om at lukke internettet for personer, der ulovligt distribuerer musik og film på nettet.

Straffen er et af mange tiltag, som den franske kulturminister foreslog i fredags. Forslaget indeholder også planer om digitale vandmærker, sporing af internetaktivitet og oprettelsen af et register over personer, der er anklaget for pirateri.

Den franske kulturminister, Christine Abanel, siger, at problemet digital pirateri er presserende, selvom uautoriseret fildeling blev gjort ulovligt sidste år og kan straffes med fængsel i op til seks måneder og bøder på 225.000 kroner.

Nu er det slut

"Vi kan ikke længere acceptere, at kunsterne fratages frugten af deres arbejde," siger hun.

Regeringen har fået opbakning fra den franske medieindustri, der vil indføre digitale vandmærker og øge antallet af steder, hvorfra der lovligt kan downloades film og musik.

Kulturministeren underskrev aftalen med tv-kanaler, internetudbydere, filmbranchefolk, forfattere og musikere, i fredags.

Den franske regering vil oprette et agentur, der skal overvåge internettrafikken og spore overførslen af filer med digitale vandmærker og tage sig af klagesager fra indehaverne af ophavsrettighederne.

Enhver, der downloader uautoriseret indhold modtager i første omgang en advarsel fra internetudbyderen. Anden gang kan det resultere i, at forbindelsen bliver afbrudt, og overtræderen kan risikere at blive registreret.

Kan blive svært

Registret kan betyde, at nogle personer får svært ved at finde en ny internetudbyder, der vil have dem som kunde.

Nogle forbrugerrettighedsorganisationer har klaget over tiltaget.

En afbrydelse af internetforbindelsen uden en forudgående retssag er en krænkelse af forfatningens ord om, "at enhver er uskyldig indtil det modsatte er bevist," siger den franske forbrugerorganisation (UFC).

Planerne er repressive og vil føre til dannelsen af et privat internetpoliti, siger Frédéric Couchet, en talsmand for organisationen APRIL, der arbejder for at støtte og fremme open-source-teknologier.

Kulturministeriet anbefalede også, at musikselskaberne holdt op med at anvende DRM (digital rights management) til at kontrollere, hvilke apparater, der kan afspille musikdownloads.

Men anbefalingen mangler konkrete anvisninger, og forholder sig ikke til, at DRM ødelægger brugbarheden og dermed værkernes kommercielle værdi, siger UFC.

Oversat af Bo Madsen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S