Firefox Mobile

Tilbage til artiklen Danmark central for udvikling af Mozilla-browser

Mozillas kommende mobil-browser, Firefox Mobile, skal udvikles over kernen til Firefox 3.

På den måde skal den kunne afvikle de samme browserbaserede programmer som desktop-versionen af Firefox. Den skal eksempelvis være i standt til at afvikle Google Docs.

Firefox Mobile skal desuden kunne håndtere udvidelser fra tredjepart på samme måde som Firefox til desktoppen kan i dag.

Mozilla har besluttet at udvikle browseren til Embedded Linux. Organisationen overvejer stadig mulighederne for at udvikle til Symbian og Windows Mobile.

Udviklinskontoret bliver placeret i København og vil have fire til fem udviklere ansat. De får ansvaret for at samle trådene fra de eksterne, frivillige udviklere

Browseren bliver tidligst udgivet i 2008.

Tilbage til artiklen Danmark central for udvikling af Mozilla-browser

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS