Artikel top billede

TDC-opdatering lammer 3.000 kunder

Hundredvis af kunder hos Munk Hosting og 3.000 i alt mistede deres internetforbindelse, da en systemopdatering hos TDC lagde en del af Odense internetdød i aftes.

3.000 TDC-kunder mistede i aftes forbindelser til internet og driftscenter, da TDC gennemførte en systemopdatering. Nogle var nede i få minutter - andre i knap 12 timer.

Klokken 23.20 i aftes døde samtlige linjer fra TDC til driftsvirksomheden Munk Hosting, og hundredvis af kunder hos Munk Hosting har måttet undvære forbindelse til deres data eller web-serveer indtil lidt over klokken 11 her i formiddag.

"I aftes lavede TDC en opdatering, der betød, at vi mistede forbindelsen til TDC's krydsfelt, og faktisk var hele Odense nede," fortæller Martin Konradsen fra Munk Hosting support.

Alle sidder i møde

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Munk Hostings ledelse, fordi alle 'sidder i møde'.

Ifølge Computerworlds oplysninger er masser af kunder 'rasende' på Munk Hosting og forstår ikke, at selskabet ikke er bedre sikret mod et nedbrud af den her karakter.

"Vi har ikke redundans som sådan, men vi har mange linjer ind til centralen, så hvis en eller flere linjer går ned, så er vi stadig med, men her gik hele centralen ned, og det er meget meget sjældent, at det sker," siger Martin Konradsen.

Han fortæller, at mange byer over hele landet, heriblandt Kolding og Århus, 0gså blev ramt af TDC's systemopdatering.

3.000 gik ned

Ifølge Ib Konrad Jensen fra TDC's pressesekretariat var det som nævnt en systemopdatering på centralen i Odense, der lagde forbindelsen til 3.000 kunder død.

"I mit system står der, at der har været tale om udfald på to til seks minutter, og at enkelte kunder har været nødt til at genstarte deres udstyr," siger Ib Konrad Jensen, der slet ikke har hørt om de knap 12 timers nedetid i Odense.

Se en oversigt over de aktuelle fejl hos TDC her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere