Artikel top billede

Den finske koncern har især tabt penge på projekter inden for bank og forsikring og hvad der betegnes som Healtcare & Welfare. Nu skal der spares 750 millioner. Tegning: Lene Sekjær

Tietoenators kolde krav: Spar trekvart milliard

It-konsulentkoncernen TietoEnator er i gang med en storstilet spareplan, der skal kaste besparelser af sig i størrelsesordenen 750 millioner kroner.

Finske TietoEnator har søsat en plan, der skal føre til omfangsrige økonomiske besparelser i løbet af et par år.

Målet med TietoEnators omfattende spareprogram er ikke overraskende at øge indtjeningen og sikre den fremtidige vækst.

Tabsgivende
tredje kvartal

Beslutningen om spareprogrammet blev ifølge Computerworlds søstermedie ComputerSweden taget sidste år efter et tabsgivende tredje kvartal.

Virksomheden har nu besluttet at fremskynde planerne og lade alle TietoEnators forretningsområder blive omfattet af spareriet.

I slutningen af 2009 ventes effekten af den omfattende spareplan at slå fuldt igennem med besparelser i størrelsesordenen 100 millioner euro svarende til 750 millioner kroner.

375 millioner i år

Allerede i slutningen af indeværende år forventer TietoEnator ifølge ComputerSweden at nå besparelser i omegnen af 375 millioner kroner.

Planen omfatter at omstrukturere, afvikle eller sælge tabsgivende projekter og fokusere yderligere på kvaliteten af de forskellige tjenester.

Den finske koncern har især tabt penge på projekter inden for bank og forsikring og hvad der betegnes som Healtcare & Welfare.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere