Artikel top billede

Traen får ny direktør efter større omrokering

Interview: Camilla Gullits er ny administrerende direktør i Traen Informationssystemer, efter en større omstrukturering af Traen Gruppen er på plads.

Efter en periode som konstitueret direktør er Camilla Gullits blevet ansat som administrerende direktør i Traen Informationssystemer.

Camilla Gullits overtager stillingen fra Simon Svarrer, der skal fremover koordinere salg på tværs af Traen-gruppen. Rokeringerne i Traen-ledelsen er en del af en omstrukturering af virskomheden, meddeler virksomheden.

Kenn Petersen, der grundlagde virksomheden, er nu koncernchef i Traen Gruppen.

Camilla Gullit forklarer, at målsætningen for virksomheden er at fortsætte de gode resultater fra de seneste år, hvor Traen blandt andet har opkøbt dele af Ementor og fordoblet omsætningen de to seneste år.

"Jeg vil fortsætte den ambitiøse holdning, der har været, og jeg vil fortsat arbejde for, at Traen bliver ved med at være det selskab, der har de bedste løsninger," siger Camilla Gullits.

Stærk kommunikation

Den nye administrerende direktør blev oprindeligt ansat i virksomheden som brand manager, men blev hurtigt konstitueret i stillingen som administrerende direktør.

Hun har tidligere været ansat i NNIT, hvor hun har arbejdet med internet, intranet, dokumenthåndtering og ledelse.

Camilla Gullits mener, at hendes fokus i højere grad end tidligere direktører er på kommunikation.

"Man kan sige, at jeg har en anden baggrund end den tidligere direktør, fordi min baggrund er kommunikation, og nu, hvor vi er en stor virksomhed, så bliver kommunikation en større del af det at lede," siger Camilla Gullits.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere