Sanders it-komité møder skepsis

It-sikkerhedseksperter er bekymret for, om den nye it-sikkerhedskomité reelt bliver uafhængig, får tilført nok ressourcer og får eget sekretariat.

Artikel top billede

Videnskabsminister Helge Sander bliver opfordret til at sikre den nye it-sikkerhedskomité reel uafhængighed, eget sekretariat og de rette kompetencer. (Foto: Torben Klint)

Bliver den kommende it-sikkerhedskomité reelt uafhængigt, hvor mange midler får den tilført, og får den eget sekretariat.

Det er de bekymringer, it-sikkerhedseksperter fortsat nærer efter Helge Sanders interne notat til en ny sikkerhedskonstruktion, er sluppet ud.

"Det er givetvis en smart konstruktion set igennem Helge Sanders optik," siger direktør Peter Kruse fra CSIS.

Selv om Peter Kruse ikke har set det endelige oplæg, frygter han for uafhængigheden.

"Det ser ikke ud til, at man i denne konstellation slipper for 'ministerens favntag'. Snarere tværtimod," siger han.

At Helge Sander egenhændigt udpeger en komité vil næppe gøre arbejdet mere uafhængigt end de tidligere forsøg, forklarer han.

"Gruppen snævres reelt ind og kan frygtes at lukke sig om sig selv med en topstyring præget af politiske vinde," siger Peter Kruse.

Bredde i kompetencer

En anden svaghed i en sådan konstellation kan blive bredden af kompetencer, forklarer Peter Kruse.

"En komité bør bestå af ledere, der arbejder med it-sikkerhedsstyring i det daglige, kombineret med tekniske eksperter fra forskellige felter, som har fingrende i suppen," siger Peter Kruse.

Denne opfordring til ministeren om en bredt sammensat komité følges af en anden opfordring fra Dansk Industri.

Husk sekretariat

IT-Sikkerhedskonsulent Henning Mortensen fra Dansk Industri roser først og fremmest ministeren for at være på vej med et udspil.

"Det er netop vigtigt, at komiteen bliver et bredt sammensat officielt organ, der kan indgå direkte i den politiske proces, og som samler alle de gode men selvbestaltede kræfter, der arbejder for at forbedre dansk sikkerhed," siger han.

Men udspillet er en første version, og der skal således forhandles om det endelige indhold, forklarer han.

"Hvis komiteen får et stærkt sekretariat, som virkelig kan løfte de opgaver, komiteen vælger at beskæftige sig med, og hvis komiteen også beskæftiger sig med og udtaler sig om alle de sikkerhedsissues, der ligger uden for videnskabsministeriets eget ressortområde - for eksempel EPJ, privacy og digital forvaltning i bred forstand - så har videnskabsministeren taget et super godt initiativ," siger Henning Mortensen.

"Men hvis vi ikke får disse dele med i visionerne for en ny komité, får det nye organ ikke den slagkraft, der skal til for virkelig at forbedre sikkerheden i Danmark, og så er vi lige vidt," siger han

Derfor appelerer Dansk Industri til såvel videnskabsministeren som it-ordførerne om at give den nye komité den styrke, der skal til med sekretariat og ret til at vejlede hele det danske samfund.

HK bakker op

Fagforbundet HK var medlem af det tidligere IT-sikkerhedspanel, og mener, at et samarbejde om IT-sikkerheden er afgørende.

Men samtidig slår man fast, at det gamle panel ikke fungerede optimalt og at en eventuel ny komite skal være på andre betingelser.

"Det er afgørende, at man også afsætter ressourcerne til et egentligt sikkerhedsråd. IT-sikkerhedspanelet fungerede ikke efter hensigten, og det var i høj grad på grund af manglende politisk opbakning, ingen penge til at undersøge problemstillinger og intet sekretariat," siger it-konsulent i HK/Privat, Leif Limkilde Bloch.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job