Her er ni gode tips til din lønforhandling

Her er ni tips til lønforhandlingen fra faglig sekretær Trine Hjorth Nielsen fra HK Privat.

Tilbage til artiklen: Sådan får du mere i it-lønposen.

1. Skriv ned, hvilke personlige og faglige kvalifikationer og kompetencer du har. Fremhæv dem, du vurderer passer bedst til det job, du skal bestride.

2. Indsaml statistik over lønniveauet i den type job i den pågældende del af landet. Herunder hvad ledigheden er på i området.

3. Undersøg løn-gennemsnittet på den pågældende arbejdsplads ved at kontakte den rette fagforening.

4. Beslut hvad din smertegrænse er. Vær realistisk i dine mål, jf. det materiale du har indsamlet (tidligere punkter).

5. Gennemtænk hvilke argumenter, chefen vil komme med. Og overvej, hvad du vil svare ham.

6. Lad ledelsen indlede lønsamtalen, når det kommer til den konkrete lønsum. Det er taktisk usmart at begynde med at nævne 22.000 kroner om måneden, hvis arbejdsgiveren var villig til at give 24.000 kroner.

7. Brug ikke subjektive ord som "jeg føler". Hold dig til objektive ting, som jeg ved lønnen er sådan og sådan i dette område.

8. Et nej fra arbejdsgiveren er ikke et nej, men kan være en udfordring om at forhandle videre.

9. Begge parter skal opleve forløbet positivt. Brug din sunde fornuft og vær realistisk.

Tilbage til artiklen: Sådan får du mere i it-lønposen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS