Kristian Jensen: Stort potentiale i it-supercenter

Skatteminister Kristian Jensen ser et stort potentiale i at samle statens it i et supercenter. Men planen kan stadig falde på gulvet.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint

Staten kan ifølge et oplæg fra Finansministeriet spare op mod 700 millioner om året ved at samle it-drift og support i et supercenter. En plan, Computerworld kunne løfte sløret for torsdag.

Og skatteminister Kristian Jensens(V) ministerium står til at få opgaven, hvis regeringen beslutter at gennemføre anbefalingerne.

"Der er ingen tvivl om, at ved at samle statens it-opgaver, vil vi få en markant synergieffekt, hvor vi får mulighed for at gennemføre nogle effektiviseringer, som vi i langt højere grad kan gøre i et samlet forløb," konstaterer Kristian Jensen.

Skatteministeriet anbefales altså i rapporten, som det bedste sted at placere et samlet it-driftcenter. Ministeren vil dog ikke ud med tidsplanen for en beslutning.

Men Krisitan Jensen mener ikke, at rapporten fra Finansministeriet alene er nok til, at projektet kan gå i gang.

"Det, der er vigtigt at sige, er, at der ikke er truffet nogen politisk beslutning endnu. Der vil uanset hvad, være et forløb op til sådan en proces, hvor vi får afklaret meget nøje over for medarbejdere og de berørte ministerier," siger Kristian Jensen.

Han tilføjer at, det er vigtigt at holde på de fagligt kompetente medarbejdere.

Fyringer ikke problemet

En af konsekvenserne af centraliseringen bliver ifølge Finansministeriets anbefaling fyringer, rokeringer og stillinger, som ikke skal genbesættes.

Skatteministeren mener ikke, at nedskæringerne af antallet af ansatte er et stort problem. Faktisk mener han, at det nærmere kan blive et problem at skaffe nok kvalificerede medarbejdere.

"Problemet er i højere grad at fastholde de gode medarbejdere end at have overskud af medarbejdere," siger Kristian Jensen.

Ministeren vil hellere vende et nyt statsligt it-center til mulighed for at styrke det faglige miljø.

"Jeg ser et statsligt it-center som en mulighed for at lave en ny arbejdsplads med stor fællesskabsfølelse og et meget højt fagligt niveau, hvor vi kan gøre det interessant, så vi kan tiltrække de bedste kompetencer til at arbejde med statens it.

"Hvis det bliver besluttet, at Skatteministeriet skal have den her opgave, så skal vi have lavet en klar drejebog for, hvordan medarbejderne skal orienteres, fastholdes, og hvordan skal de inddrages og være med til at bygge deres fremtidige arbejdsplads op," siger Kristian Jensen.

Han tilføjer, at et sådant center vil give mulighed for store effektiviseringer på både hardware og almindelig drift.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S