It-distributør går i betalingsstandsning

It-distributøren SMG og selskabets ejer, holdingselskabet Nordic Supply Holding, søger ly for kreditorerne i en betalingsstandsning.

Artikel top billede

It-distributøren SMG's web-butik er midlertidigt lukket, og administrerende direktør Ole Mortensen oplyser, at selskabet har søgt om betalingsstandsning.

"Vi har indgivet en konkursbegæring, så vi er ikke officielt konkurs endnu, men web-butikken er lukket," siger Ole Mortensen.

Der har været ført forhandlinger mellem SMG og selskabets kreditorer, men forhandlingerne har ikke ført til et tilfredsstillende resultat, og derfor tager SMG nu det sidste skridt med en konkursbegæring.

Flere omstruktureringer

Gennem de sidste to år er SMG Denmark blevet omstruktureret flere gange og har været i dialog med forskellige mulige investorer.

Nu har bestyrelsen imidlertid vurderet, at "det vil være bedst for kreditorer, ansatte og kunder at indgive en konkursbegæring."

"Vi erkender, at processen med en konkurs på kort sigt vil være til ulejlighed for nogen, men ultimativt vil en konkurs resultere i en sundere situation for alle involverede," lyder det i en pressemeddelelse fra SMG.

Mulig relancering

Selskabet forventer, at konkursen vil lokke nye investorer til, og at det kan betyde en relancering af virksomheden "i løbet af kort tid".

Ifølge Ole Mortensen kan det tænkes, at "der er nogle, som kan være interesseret i at købe forretningen."

Selv har han tænkt sig at holde fast, så "længe jeg får lov at være i butikken."

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S