Sharp og Sony vil producere LCD-paneler sammen

Sharp og Sony begynder at bygge LCD-skærme i skøn forening.

Computerworld News Service: Sharp og Sony har nået en grundlæggende aftale om at danne midlertidig partnerskab som et træk i en månedslang omgruppering af de store producenter af LCD-paneler.

De to virksomheder sigter efter at skrive under på den endelige aftale i slutningen af september, som vil indebære, at en ny fabrik, der er ved at blive bygget af Sharp, overtages af det fælles partnerskab.

Fabrikken i Sakai i det vestlige Japan har en pris på omkring 17,7 milliarder kroner (380 mia. yen), og ifølge aftalen vil Sony betale 34 procent af beløbet.

Ny vej for Sony

Dette træk er udtryk for en stor omskifting for Sony, som tidligere har investeret i produktion af LCD-paneler med Sydkoreas Samsung Electronics.

De to virksomheder konkurrerer på nuværende tidspunkt med Sharp og producerer LCD-paneler i Sydkorea gennem S-LCD, som har en fabrik på Samsungs Tangjeong-installation.

Den ny alliance mellem Sony og Sharp vil handle om at producere de mest avancerede LCD-paneler.

Når fabrikken står færdig, forventes den at være den mest moderne af sin slags i verden.

Mother glass

Den vil være en såkaldt 10. generations-fabrik. Det betyder, at den vil kunne modtage store ark af såkaldt "mother glass", hvorfra adskillige paneler kan skæres ud.

Sharp forventer at kunne producere seks 60 tommers paneler, otte 50 tommers eller 15 paneler på 40 tommer ud af hvert ark.

Arealet af hvert ark er 60 procent større end den ottende generation af ark brugt af Sharps nuværende førende fabrik i Kameyama i Japan.

Dette kan oversættes til en lavere udgift per tomme for paneler produceret på den ny fabrik - og det er af stor vigtighed i det nuværende voldsomt ...fortsættes

... konkurrenceprægede marked for fladskærms-tv.

Startkapaciteten i Sakai, som er planlagt til at begynde produktionen i marts 2010, vil være 36.000 ark "mother glass" per måned, men øges op til 72.000 ark i løbet af en uspecificeret periode.

Svarende til investeringen får Sony en tredjedel af panelerne og Sharp to tredjedele fra fabrikken.

Men i november udtalte Samsung, at virksomheden vil investere 10,6 milliarder kroner (2000 mia. koreanske won) i en ny LCD-fabrik i Tangjeong uden Sonys deltagelse.

Denne fabrik er planlagt til at begynde produktion i tredje kvartal af i år og vil producere paneler på 50 tommer og derover – den samme type af skærme som Sharp sigter efter med sin ny fabrik i Sakai i det vestlige Japan.

Samarbejdet med Sharp betyder ikke enden for aliancen med Samsung, udtaler George Boyd, talsmand for Sony i Tokyo.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Processtærk generalist med teknisk indsigt til it-styring

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Business Cloud Engineer

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    It-arkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S