Danionics kæmper nu for livet - er enden nær?

Er kriseramte Danionics i færd med at udkæmpe sin dødskamp, inden selskabet går ned for fulde sejl? Analytikerne er uenige efter Danionics seneste katastrofe-regnskab. Læs deres bud her.

Artikel top billede

Den danske batteriproducent Danionics er på katastrofekurs, og kun radikale ændringer kan redde selskabet.

Det mener direktør Per Andersen fra analysehuset IDC.

Han mener, at Danionics netop udsendte katastroferegnskab for 2007 er et udtryk for, at selskabet er i gang med de sidste krampetrækninger.

Selskabet vurderer selv, at det er forsøget værd at prøve at vende udviklingen i selskabet inden for det næste års tid.

"Hvis Danionics vælger at fortsætte et år mere, så er det sidste år. Det betyder, at selskabet mere eller mindre er på vej til at lukke," siger Per Andersen om regnskabet fra Danionics.

Nedskrevet til nul kroner

Det viser, at selskabet har nedskrevet værdien af joint venture-selskabet Danionics Asia, der producerer batterier, til nul kroner.

Eneste værdi tilbage i Danionics er en egenkapital på 23,5 millioner kroner.

Per Andersen mener ikke, at egenkapitalen er nok til at sikre driften på lang sigt.

"Problemet er, at selskabet er for lille. Der er ikke volumen og masse nok i virksomheden. Der er mange problemer ved at have den størrelse, som selskabet har. Og når selskabet samtidig ikke har nogen videre kunder, er det svært at holde tingene kørende," siger Per Andersen.

"Men der ingen tvivl om, at Danionics har ret i, at markedet er stort og godt. Så det er jo ikke, fordi at selskabet er udsat for negative markedsvilkår. Det er mere et spørgsmål om selskabets egen evne til at have en forretningsstrategi, der fungerer."

Og den har ikke været god nok, mener Per Andersen og peger på, at Danionics har fejlet på blandt andet salget, som selskabet også selv skriver i regnskabsmeddelelsen.

Fortsættes...

Hvor lang tid har Danionics tilbage?

AktieUgebrevets direktør, Morten W. Langer, mener dog, at man bør hæfte sig ved ledelsens forventninger til 2008, hvor der står, at selskabet forventer at skulle skyde yderligere fem til 10 millioner kroner i Danionics Asia, og se det i forhold til de likvide midler i Danionics på godt 24 millioner kroner.

"Det vil sige, at hvis det holder vand, så går selskabet i hvert fald ikke konkurs det kommende år. Og det er ret vigtigt, for det, selskabet har brug for, er tid," siger Morten W. Langer.

Det sker med henvisning til, at selskabet selv tror på, at det kan få ordrer hjem, og at selskabet samtidig skriver, at der er stigende efterspørgsel og vækst i markedet.

"De underliggende markedsvilkår er måske meget gode, men selskabet mangler stadig gennembruddet, og det skal det få inden for et år til halvandet med den pengekasse, det har nu, så forretningen kan nå op i break-even og måske oven i købet give overskud."

Morten W. Langer peger på, at "når pengekassen er brændt op, hvis selskabet ikke får nogle ordrer i hus, så går selskabet konkurs eller bliver solgt til partneren, GP Batteries".

Uændret strategi den forkerte vej

Og Danionics vil følge samme vej som hidtil for at få de livsvigtige ordrer i hus.

'Strategien er uændret', står der i regnskabet.

Men det mener, Per Andersen ikke er fornuftigt.

"Selskabet får ikke større succes, end det har haft hidtil, med mindre der sker noget fuldstændig radikalt. Men det vil jo betyde, at der vil være behov for noget kapitaltilførsel, og det kan nok blive svært," siger Per Andersen.

Direktøren mener i stedet, at Danionics skal lave radikalt om på forretningsplanen, som for eksempel at opruste på forskningsdelen eller produkterne.

Go green

"Selskabet skriver selv, at det bliver sværere og sværere at konkurrere, fordi der bliver stadig større krav til test, verificering og dokumentation," siger han.

Han peger på, at selskabet måske kunne sadle om og satse på den grønne it-bølge for at skille sig ud fra konkurrenterne ved at lave en ny generation batterier, der er grønne.

Det ville give selskabet en ny positionering på markedet, eventuelt i samarbejde med nye partnere. Der er dog bare et men ved det forslag.

"Selskabet er på vej ned ad en bakke og kan nu se enden af bakken, men der er ikke ret mange kræfter til at standse op med og gå den anden vej. Det kræver nogle kræfter. Noget tilførsel af kapital."

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Data Scientist til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS