Kunøes Mondo-redning skaber ny alliance

Computerview: Med fredagens overtagelse af kontrollen i Mondo kan Ib Kunøe og Michael Gaardboe begynde at skabe en ny alliance med Microsofts forretningsløsninger som rygrad.

Artikel top billede

Computerview: Fredag eftermiddag slog Ib Kunøe til igen i rollen som redningsmand i den danske it-branche. I en fondsbørsmeddelelse og efterfølgende pressemeddelelse præsenterede it-serviceselskabet Mondo to nye storaktionærer: Consolidated Holdings A/S og Gaardboe Holding A/S.

De nye storaktionærer, med Ib Kunøe og Michael Gaardboe i hovedrollerne, kontrollerer 43 procent af selskabets aktiekapital og planlægger på generalforsamlingen den 25. april at få indsat Ib Kunøe som bestyrelsesformand og Michael Gaardboe samt Mondos nuværende bestyrelsesformand Morten Steen Jørgensen som bestyrelsesmedlemmer.

Samtidig stiller Ib Kunøes Consolidated Holdings A/S et ansvarligt lån på 25 millioner kroner til Mondo. Et lån der kan ændres til et konvertibelt lån. Og det konvertible lån kan senere konverteres til aktiekapital.

Kunøes model

Dermed er Ib Kunøe i gang med endnu en redningsaktion i den danske it-branche efter opskriften de rigtige folk og aktiv anvendelse af børsnotering. Sådan som han med vekslende succes også har gjort med konsolideringen af Topnordic, Ementor og Atea samt i selskaber som Columbus IT og Danware.

I pressemeddelelsen om købet af Mondo-aktierne skriver Ib Kunøe:
”Mondo har nu fundamentet til at gennemføre den nye strategi, herunder realisere potentialet i samarbejdet med Microsoft.”

Nu kan et nyt kapitel begynde for det hårdt plagede Mondo A/S. Siden børsnoteringen i 2006 er virksomheden sunket øknomisk i knæ. Efter overtagelsen af CRM-huset Aqcel i januar 2007 gik det helt galt og Mondos direktør siden 1998, Anders Christian Andersen blev i oktober fyret efter en sag om insiderhandel.

Dårlig ledelse

”Desværre har Mondo været ramt af dårlig ledelse, for dyre, hurtige opkøb og manglende integration af de opkøbte virksomheder, skriver Ib Kunøe i pressemeddelelsen fra fredag.

Anders Christian Andersen havde ellers tilbage i 2003 købt Mondo tilbage fra den krakkede franske koncern Integra og var gået i gang med at fokusere arbejdet på hosting og udvikling af relaterede serviceprodukter – blandt andet kundehåndteringsløsninger eller CRM.

Kort efter børsnoteringen i 2006 fortalte Anders Christian Anders i den trykte udgave af Computerworld, hvordan han forventer, at Microsoft med deres Live-strategi vil skabe et marked for standardiseret it-service for mindre virksomheder.

”Så vi skal skygge Microsoft strategi for at få det til at virke,” sagde Anders Christian Andersen altså i november 2006.

Ny direktør

Den sidste måned har Mondo så været under ledelse af Lars Nordenlund Friis, der er blevet hentet til firmaet som administrerende direktør fra et job som senior director worldwide ISV Business i Microsofts hovedsæde i Redmond. Og i Gentofte har Ib Kunøe også holdt øje med både Mondos strategiske muligheder og dårlige økonomi.

For i Ib Kunøes portefølje af storaktionærposter findes også Columbus IT, som er stiftet af en anden storaktionær Michael Gaardboe, der også er administrerende direktør. Selskabet udvikler og sælger løsninger baseret på produkter fra Microsoft Business Solution.

I fredagens pressemeddelelse skriver Ib Kunøe:

”Mondos produkter – outsourcing, software as a service, industriløsninger og konsulentservice er blandt verdens bedste løsninger. Med kapitaltilførslen og Lars Nordenlund Friis i spidsen er det kun et spørgsmål om at komme i arbejdstøjet.

Kunderne er der og nu får de mere end 300 kompetente medarbejdere i Ukraine, Pakistan og Danmark mulighed for at fokusere på kunderne og løsningerne. Endelig vil jeg sige, at jeg ser gode muligheder for at styrke det eksisterende samarbejde mellem Mondo og Columbus IT.”

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Steen Nyrup Pedersen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Cyber Security Consultant hos Trifork A/S. Han er uddannet IT-Teknolog og er professionsbachelor i IT-sikkerhed. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S