Politisk løsning på rabatstrid mellem teleselskaber

Bredt flertal i Folketinget har indgået et forlig i dobbeltdækningsproblematikken, der både skal sikre rabat til forbrugerne og effektiv konkurrence.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Videnskabsminister Helge Sander har indgået aftale om den såkaldte dobbeltdæknings-problematik med teleforligskredsen i dag, onsdag.

"Vores aftale skal både sikre rabat til kunder, der har fastnet-abonnement og internetopkobling, samt en effektiv konkurrence mellem teleselskaberne," lyder det fra Helge Sander i en pressemeddelelse.

50/50 fordeling

Teleforligspartierne Socialdemokraterne, SF, Det Radikale Venstre, De Konservative og Venstre samt videnskabsministeren har aftalt, at rabatten fordeles på engros-niveau mellem selskaberne, der så udbetaler rabatten direkte til deres egne kunder.

Rabatten deles ligeligt mellem kundens telefoni- og internetabonnementer, også hvis de to abonnementer er tegnet ved to forskellige selskaber den såkaldte 50/50-løsning.

I forlængelse af aftalen forbereder videnskabsministeren et lovforslag, der giver IT- og Telestyrelsen hjemmel til at sikre aftalen gennemført.

Langt forløb

Aftalen kommer efter et forløb, hvor blandt andet Cybercity har kritiseret TDC's forsøg på at løse problematikken.

30. maj 2006 meldte TDC nemlig ud, at selskabet af egen drift vil sænke prisen for kunder, der både betaler for fastnet-telefon og bredbånd.

Den praksis godkendte IT- og Telestyrelsen efterfølgende.

I efteråret 2007 kendte Teleklagenævnet dog TDC's informationsoverførsel af samlerabatordningen ulovlig, hvilket fik TDC til at ændre reglerne for, hvordan kunder med fastnettelefon og ADSL-bredbånd på samme telefonlinie kan opnå samlerabat.

I november 2007 klagede Cybercity dog igen over TDC. Selskabet mente, at TDC stadig brød loven.

Det fik IT- og Telestyrelsen til tidligere på året at kræve, at TDC skulle stoppe selskabets modererede model. En afgørelse som TDC ankede få dage efter.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Banedanmark

Software Asset Manager

Københavnsområdet

Csis Security Group A/S

Sales Executive

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect