Politisk løsning på rabatstrid mellem teleselskaber

Bredt flertal i Folketinget har indgået et forlig i dobbeltdækningsproblematikken, der både skal sikre rabat til forbrugerne og effektiv konkurrence.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Videnskabsminister Helge Sander har indgået aftale om den såkaldte dobbeltdæknings-problematik med teleforligskredsen i dag, onsdag.

"Vores aftale skal både sikre rabat til kunder, der har fastnet-abonnement og internetopkobling, samt en effektiv konkurrence mellem teleselskaberne," lyder det fra Helge Sander i en pressemeddelelse.

50/50 fordeling

Teleforligspartierne Socialdemokraterne, SF, Det Radikale Venstre, De Konservative og Venstre samt videnskabsministeren har aftalt, at rabatten fordeles på engros-niveau mellem selskaberne, der så udbetaler rabatten direkte til deres egne kunder.

Rabatten deles ligeligt mellem kundens telefoni- og internetabonnementer, også hvis de to abonnementer er tegnet ved to forskellige selskaber den såkaldte 50/50-løsning.

I forlængelse af aftalen forbereder videnskabsministeren et lovforslag, der giver IT- og Telestyrelsen hjemmel til at sikre aftalen gennemført.

Langt forløb

Aftalen kommer efter et forløb, hvor blandt andet Cybercity har kritiseret TDC's forsøg på at løse problematikken.

30. maj 2006 meldte TDC nemlig ud, at selskabet af egen drift vil sænke prisen for kunder, der både betaler for fastnet-telefon og bredbånd.

Den praksis godkendte IT- og Telestyrelsen efterfølgende.

I efteråret 2007 kendte Teleklagenævnet dog TDC's informationsoverførsel af samlerabatordningen ulovlig, hvilket fik TDC til at ændre reglerne for, hvordan kunder med fastnettelefon og ADSL-bredbånd på samme telefonlinie kan opnå samlerabat.

I november 2007 klagede Cybercity dog igen over TDC. Selskabet mente, at TDC stadig brød loven.

Det fik IT- og Telestyrelsen til tidligere på året at kræve, at TDC skulle stoppe selskabets modererede model. En afgørelse som TDC ankede få dage efter.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job