Microsoft var advaret om Vistas høje systemkrav

Interne Microsoft-mails afslører en heftig debat om Vistas høje systemkrav.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Allerede to år før Microsoft valgte at forlænge Windows XP's levetid, så producenter af lavbudget-laptops fortsat kunne installere operativsystemet, havde en af virksomhedens egne analytikere advaret om Vistas høje systemkrav.

Det fremgår af interne e-mails, der nu har set dagens lys.

Meddelelserne, som afslører analytikerens bekymringer, er blandt en række e-mails, som blev offentliggjort for to måneder siden i en retssag, hvor Microsoft er anklaget for at mislede pc-brugere med sit Vista Capable-program, der kørte i månederne op til udgivelsen af Vista.

For nylig har dommeren suspenderet sagen, og han afventer nu en høring, der skal afgøre, om sagen skal have status af gruppesøgsmål.

Blev advaret allerede i 2006

I starten af 2006 advarede Gregg Daugherty, analytiker for Microsofts hardwareafdeling, Windows' marketingafdeling om, at det almindelige forbrugsmarked begyndte at hælde imod billige laptops.

"Vi er alle klar over, at markedet for laptops er voksende, men jeg er overasket over mængden. Især til hjemmebrug. Jeg er især overasket over, at laptops under 5000 kroner nu udgør 50 procent af hjemme-laptop markedet, og at de i december 2005 stod for 36 procent af alle solgte hjemmecomputere," skrev Daugherty i en e-mail den 28. februar 2006.

Han sendte denne mail, samt andre lignende e-mails, til en mailliste, der inkluderede Mike Sievert, den daværende chef for Windows' marketingafdeling, og Brad Goldberg, der var leder af Windows' produktmanagementafdeling.

Daugherty fulgte op på sine mails med en række spørgsmål til marketingsgruppen, der berørte skiftet i salget til notebooks og Vista, og hans bekymringer drejede sig især om Vistas hardware spcifikationer.

Senere den samme dag skrev Daugherty endnu en meddelelse, denne gang til en udvidet modtagerliste.

"Jeg tager måske fejl omkring systemkravene, men jeg er sikker på, at XP ikke har de samme begrænsninger, som vi vil se i Vista, og vi har aldrig før set det ultra billig laptop-fænomen, vi ser i dag," skrev Daugherty.

Bekræftede advarsler

Adskillige svar på Daugherty's spørgsmål er iblandt de e-mails, der blev offentliggjort af dommer Marsha Pechman i februar. Størsteparten af dem afviser Daughertys bekymringer, men Sievert bekræfter Daughertys mistanke om, at Vistas hardwarekrav vil blive mere krævende.

"Ja, især på hukommelse. Både for Vista Home Premium og Home Basic," skrev Sievert i sit svar til Daugherty.

Andre var mere omhyggelige med deres svar til Daugherty. Goldberg kommenterede mange af Daughertys bekymringer, og skrev blandt andet et svar på spørgsmålet om systemkrav.

Daughertys bekymrede e-mails blev leveret 25 måneder, før Microsoft annoncerede, at de ville lade computerproducenter installere XP Home på bærbare systemer helt frem til juni 2010. To år efter at alle andre producenter har fået den sidste XP sending fra Microsoft.

Microsoft giver XP Home en udsættelse, men kun for hvad virksomheden kalder ULCPC's (ultra-low-cost PCs).

Kategorien indeholder i øjeblikket Intel's 'Classmate', og Asus' Eee-maskiner, men Microsoft forventer, at mange nye enheder vil være endnu mindre, billigere og udstyret med alt imellem to til otte gigabyte flash RAM.

Microsoft har ikke indrømmet, at Vista ikke virker på denne slags maskiner, men ULCPC hardwarekravene inkluderer et minimum på 256 megabyte, der ikke er nok til at køre nogen af de eksisterende versioner af Vista.

Samtidig kræver Vista også mere plads end de 1,1 gigabyte, som er minimumskravet i Microsofts ULCPC-retningslinier.

Oversat af Jimmie Gustafsson

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil