6. Browser-trusler

Tilbage til artiklen: Her er de 10 værste sikkerhedstrusler netop nu

Offentlige hjemmesider, der er sårbare over for angreb, kan forsynes med ondsindet kode, der anrgiber eller overtager kontrollen over makiner, der er forbundet til siden.

Det kan potentielt underminere de netværk, maskinerne er linket til, siger Ed Skoudis.

Ud over at stjæle browser-historie og scanne andre systemer på en maskine, er det set, at disse angreb har understøttet Java-baserede TCP stacks, der kan installere VPN-endepunkter i browseren på en kompromitteret maskine.

En VPN-tunnel til sådan et endepunkt kan give angriberen adgang til en maskine bag virksomhedens firewall, hvor den kan forbindes til andre systemer inden for firewallen, fortæller Ed Skoudis.

På samme måde kan sådanne infiltrerede browsere inficere systemer, der tjekkes via browseren af en netværksadministrator, der dermed kompromitterer den administrative maskine og hele netværket.

Den bedste form for beskyttelse er at holde virus-softwaren opdateret, bruge intrusion-protection og uddanne brugerne i problemet.

Tilbage til artiklen: Her er de 10 værste sikkerhedstrusler netop nu

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet