Microsofts RoundTable anklages for patentbrud

Firmaet FullView har anlagt sag mod Microsoft for at få standset video- og telekonferenceproduktet RoundTable, fordi Fullview har patent på et 360 graders kamerasystem.

Artikel top billede

Kamæleonen kan bevæge sine øjne, så den kan se 360 grader. Det samme kan et patenteret kamerasystem ved at sammenfatte flere videooptagelser.

Computerworld News Service: En virksomhed, der udvikler kameraer, der kan optage video med en vinkel på 360 grader, sagsøger Microsoft for patentkrænkelse med sit videokonference-produkt RoundTable.

I søgsmålet, der blev indgivet i sidste uge hos den amerikanske distriktsdomstol for Californiens Northern District, beder FullView domstolen om at kræve, at Microsoft standser salget af RoundTable og betaler FullView tredobbelt skadeserstatning.

FullViews patent, som bygger på andre patenter tilbage fra 1995, dækker et kamerasystem, der kombinerer synsvinklen fra adskillige kameraer til at skabe en sammenhængende synsvinkel på 360 grader.

Microsoft citerer patent

Ifølge FullView blev Microsoft opmærksom på det pågældende patent eller de forudgående patenter i 2003, før patentet blev tilkendt FullView i marts 2004. Microsoft citerer rent faktisk patentet, der har nummeret 6.700.711, i sin egen patentansøgning fra 2002.

RoundTable er et video- og telekonferenceprodukt, som Microsoft lancerede sidste år. Det har et kamera, som filmer personer, der kan sidde rundt om et konferencebord. Fjerndeltagere i konferencen kan således se video af alle i lokalet, og softwaren viser video af den person, der på ethvert givent tidspunkt taler.

En talskvinde fra Microsofts eksterne PR-firma udtaler, at Microsoft ikke er blevet officielt oplyst om søgsmålet og derfor ikke har nogen kommentarer.

Kendte kunder

Bruce Wecker, advokat hos Hosie Rice, firmaet der repræsenterer FullView, udtaler, at han ikke kan afsløre, om Microsoft og FullView diskuterede en udstedelse af licens til patentet. Han afviste også at forklare den præcise teknologi bag FullViews kamera-patent, som virksomheden hævder, Microsoft krænker.

FullViews direktør, Vic Nalwa, udarbejdede det originale FullView-kamera i 1995, mens han arbejdede for Bell Labs. Han var medstifter af FullView sammen med Lucent Technologies i 2000.

David Bowie er en af FullViews mere bemærkelsesværdige kunder. I 1999 var han vært for en webcast til abonnenter af hans internettjeneste, hvor han blev interviewet og øvede på en sang. Der vises still-billeder af begivenheden på FullViews website.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse