KMD vil hente milliard på det private marked

Trods en lille tilbagegang i omsætning vil KMD runde fire milliarder kroner i omsætning om to år. En milliard skal hentes hjem på det private marked.

Artikel top billede

KMD har kun tabt en smule i omsætning og indtjening, selv om firmaet har overstået det store kommunalreform-projekt.

Sidste år omsatte firmaet for 3,2 milliarder kroner, og KMD kan i år sætte 151 millioner kroner ind på en i forvejen bugnende konto. Virksomheden, som ejer grunde og bygninger for mere end 1,3 milliarder kroner, har nu en egenkapital på 1,1 milliarder kroner.

Det fremgår af KMDs årsrapport, som i morgen fremlægges for virksomhedens repræsentantskab.

"Man kan sige, at der har været en boble i vores økonomi på grund af kommunalreformen. Hvis vi ser bort fra den, har vi haft en vækst på otte procent om året, og det budgetterer vi også med i 2008," fortæller KMD's administrerende direktør Lars Monrad Gylling.

Hvis det budget holder vil KMD allerede næste år overgå rekordomsætningen fra 2006.

Og KMDs ledelse har samtidig bebudet en ny agressiv strategi, som skal føre firmaet forbi den næste milepæl i 2010: Omsætningen skal over fire milliarder kroner.

Målet er at hente en fjerdedel af omsætningen på salg til private virksomheder.

Nedtællingen begyndt

KMD står over for et salg på et tidspunkt i løbet af de næste tre år, med mindre firmaet får dispensation fra lovgivningen.

KMD brød nemlig igennem en usynlig barriere sidste år.

Firmaet hentede mere end 25 procent af sin omsætning uden for den kommunale sektor. Og hvis det tal holder i tre år skal KMD sælges.

"Vi brudt igennem de 25 procent, og da vores omsætning uden for det kommunale område vokser hurtigere end på det kommunale område vil den andel fortsat ligge over 25 procent," siger Lars Monrad-Gylling.

Loven forpligter kommunerne til at afhænde hele eller dele af KMD, hvis firmaet igennem en tre-årig periode henter mere end i gennemsnit 25 procent af sin omsætning ved salg til andre end kommuner. En regel KMD dog kan få dispensation for.

En dispensation kan imidlertid kun købe KMD to år på kommunale hænder. Loven siger nemlig også, at salget skal ske senest i 2012.

Undervurderede SAP-projekt

Den kommunalt ejede it-mastodont har efter kommunalreformen fokuseret indsatsen på at skifte til en SAP-platform.

En opgave KMD erkender, ikke er gået som forventet.

"Vi er klar over, at implementeringerne i de første kommuner ikke har været problemfrie. Det gælder ikke mindst i Århus, som er både den første og den største kommune, der indfører Opus. I KMD har vi ikke været gode nok til at vurdere opgavens omfang," skriver KMD i årsrapporten.

KMD fastholder dog, at samarbejdet med SAP om den nye platform er den rigtige løsning.

Skjult vækst

KMD havde sidste år en overskudsgrad på 6,8 procent og lige som omsætningen er den faldet, efter forrige års rekordregnskab.

Lars Monrad-Gylling forklarer, at årsagen skal findes i kommunalreformen.

"Det er et projekt, hvor 1.000 mennesker var involveret, og det at få lukket ned giver også en udfordring. Der er en restruktureringsomkostning, når man lukker sådan et projekt," siger direktøren.

Alt i alt er KMD's administrerende direktør Lars Monrad-Gylling dog godt tilfreds med udviklingen. For hvis man fraregner kommunalreformen, som alene gav KMD omsætning for 600 millioner kroner, så har firmaet haft en vækst, der er større end markedet generelt.

"Vi er meget tilfredse med, at vi holder momentum og fortsætter vores vækst. Kommunalreformen blev godt afsluttet, men den nye udfordring er naturligvis at fastholde den gode position på et ændret kommunalt it-marked samtidig med, at vi vækster på de nye markeder," forklarer Lars Monrad-Gylling.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job