NNIT udvikler næste borger.dk for millioner

Det bliver NNIT, der skal forvandle borger.dk til en samlet indgang til det offentlige for danskerne. Det nye borger.dk, hvor danskerne får hver deres individuelle side, sikrer NNIT en tocifret millionomsætning.

Artikel top billede

It-serviceleverandøren NNIT, der er ejet af Novo Nordisk, skal levere den næste udgave af borgerportalen borger.dk.

IT- og Telestyrelsen har dermed valgt at fortsætte samarbejdet med NNIT, der også stod for udviklingen af det nuværende borger.dk.

Aftalen om videreudvikling af det nye borger.dk, der går i luften 20. oktober i år, sikrer NNIT et tocifret millionbeløb.

Derudover har NNIT også budt på videreudvikling og drift af borgerportalen efter 20. oktober.

En aftale, der kan sikre NNIT yderligere 40 til 80 millioner kroner, hvis selskabet vinder det igangværende udbud.

"Vi har arbejdet målrettet på at få fodfæste på markedet for offentlig it, og vi ser aftalen som det endelige gennembrud," siger salgschef for den offentlige sektor hos NNIT, Lars Andersen.

Én fælles indgang fra hver sin side

Når det nye borger.dk efter planen, som videnskabsminister Helge Sander løftede sløret for tidligere på året, går i luften den 20. oktober, bliver det med en personaliseret indgang via en Min Side.

Det vil sige, at man med sin digitale signatur får én samlet indgang til egne data og selvbetjeningsmuligheder.

Det er også planen, at borger.dk skal fungere som samlet indgang til alle offentlige webservices.

Det betyder, at NNIT skal udvikle snitflader, der sætter alle offentlige myndigheder i stand til at stille deres selvbetjeningsservices og data til rådighed via portalen.

Ifølge regeringens digitaliseringsstrategi skal det være en realitet senest i 2012.

"Talrige undersøgelser viser, at vi ikke når det fulde potentiale for anvendelsen af offentlige services, fordi borgerne ikke ved, hvad der er på internettet," siger Lars Andersen.

"Når de samme undersøgelser viser, at borgerne rent faktisk er interesserede i at bruge offentlige services via internettet, må vi forvente, at alene det at samle adgangen til tjenesterne et sted vil øge kendskabet og dermed anvendelsen."

Videreudviklingen af borgerportalen finder sted på en MS Office SharePoint Server og integrationen til services hos offentlige myndigheder baseres på Den Digitale Taskforces integrationsmodel.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job