Aviser forlanger 370 mio. af Google for dybe links

En gruppe aviser forlanger mere end 370 millioner kroner i erstatning fra Google for at linke dybt til avisernes artikler fra Google News.

Artikel top billede

En gruppe af belgiske aviser forlanger godt 370 millioner kroner i erstatning af Google for at have linket dybt til de artikler, som de har publiceret på nettet fremfor at linke til avisernes forside.

De belgiske aviser – der er forenede i sammenslutningen Copiepresse – er især utilfredse med Google News, der systematisk via en søgefunktion viser oversigter over hundredetusindvis af artikler, som man kan gå til med direkte links.

Ifølge Bloomberg kommer erstatningskravet efter, at en belgisk domstol sidste år fastslog, at Google News ikke må linke dybt til belgiske avisers indhold uden tilladelse.

Google appellerede afgørelsen, selv om selskabet på daværende tidspunkt forhandlede med de belgiske aviser. Nu er forhandlingerne imidlertid brudt sammen.

”Ethvert forsøg på at nå en aftale mellem parterne er slået fejl,” siger Margaret Boribon, der står i spidsen for den belgiske sammenslutning, til Bloomberg.

Også herhjemme har der tidligere været ballade om dybe links til avisers indhold. Det skyldtes ikke mindst den omstridste sag om danske Newsbooster, som gik i krig mod Danske Dagblades forening, der dengang ikke ville have dybe links på dansk grund.

Sagen endte efter en langvarig dødskamp med at koste Newsbooster livet.

Også herhjemme har Danske Dagblades Forening kig på Google News og har været i diskussion med selskabet, der tidligere har haft kig på Danmark som muligt marked.

Til historien om de dybe links hører også, at Computerworld som det første medie i Danmark netop har åbnet for muligheden via dybe links at knytte tætte bånd til sociale medier.

Læs også it-advokat Martin von Haller Grønbæks syn på den belgiske Google News-sag.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S