Sådan tjener du penge på dit eget skærmbillede

Lige foran næsen på dig er muligheden for at gøre en forskel for miljøet. De fleste skærme er nemlig ikke indstillet optimalt, men med få justeringer kan du spare en masse energi - og penge.

Artikel top billede

Aviser udgives med sort tekst på hvid baggrund. Det meste papir i din printer er hvidt, og udskrives med sort tekst, og sådan har det altid været. Derfor er det naturligt, at vi gerne vil have den samme farve-fordeling på skærmen, når vi bruger tekstbehandling og lignende software.

Men hvis du stadig sidder med en stor og klodset CRT skærm, så kan du spare på el-regningen bare ved at have flere mørke flader på din skærm. Hver enkelt pixel på skærmen lyses nemlig op ved at sætte spænding på tre prikker, og jo lysere farve der skal vises, jo mere spænding.

Hvid farve kræver således fuld spænding, mens sort omvendt kræver minimal spænding.

I tørre tal kan det betyde fra 18 til 88 procents besparelse, bare ved at bruge mørke flader på skærmen.

For ejere af LCD skærme er fordelen ved sort skærm væsentligt mindre, grænsende til det ikke eksisterende. Men en ud af fire skærme i verden er stadig en CRT skærm.

Google i sort

For at give et konkret bud på, hvad forskellen er på mørk og lys, har Mark Ontkush fra Boston, USA, lavet sit eget lille tankeeksperiment. Til daglig er han konsulent indenfor grøn it, og han har forsøgt at regne ud, hvad det ville betyde, hvis Google, som har overvejende hvid baggrund, lavede baggrunden på hjemmesiden helt sort.

Udgangspunktet er, at CRT skærme udgør 25 procent af verdens computerskærme, og LCD de resterende 75 procent. Der foretages dagligt 200 millioner søgninger i Google med et gennemsnitligt tidsforbrug på 10 sekunder per søgning.

Resultatet af Mark Ontkushs regnestykke bliver, at hvis Google gik over til en sort baggrund, ville der årligt blive sparet 750 megawatt-timer, svarende til den ydelse 30 af Vestas største vindmøller leverer på et år.

Nogle vil måske huske, at Google faktisk gik i sort en time 29. marts i år. Men det var udelukkende i solidaritet med 'sluk lyset' kampagnerne kloden rundt.

Skær ned på din el-regning

Du kan dog opnå en langt større fordel ved at anskaffe dig en moderne LCD skærm. Selv om LCD skærme konstant lyser hele skærmen op, og skaber farver ved at blokere for lyset i varierende grad, er de langt mere energibesparende. LCD skærme bruger op mod 50 til 70 procent mindre energi, og det betyder en stor forskel for miljøet.

Sidder du dagligt otte timer foran skærmen, vil du kunne spare over 100 kWh om året, bare ved at skifte den gamle billedrørsskærm til en ny LCD model.

Skru ned for lyset

Men selv når du har anskaffet dig en LCD skærm, er der plads til forbedring. De fleste producenter leverer nemlig skærmene indstillet til 100 procent lysstyrke, så billedet er dejlig lyst og klart. Men det betyder et unødvendigt højt energiforbrug, da de fleste sagtens kan klare sig med en lavere indstilling.

Sænker du lysstyrken fra 100 procent til et sted mellem 65 og 75 procent, kan du typisk spare 10 W i timen.

I 2007 blev der i alt solgt 184,2 millioner LCD desktop skærme på verdensplan, ifølge analysefirmaet DisplayBank. Justerer man indstillingerne på samtlige skærme ned til 70 procents lysstyrke, vil man altså opnå en energibesparelse på 14.736 megawatt-timer. Om dagen.

Enorm energibesparelse

Årligt kunne man spare hele 3.241.920 megawatt-timer, bare med de skærme som blev solgt i 2007. Det svarer til lidt over 700.000 danske husstandes forbrug på et år, eller det samlede indbyggertal for hele hovedstadsområdet, Århus, Odense og Vejle. Alt sammen ved at sænke lysstyrken fra 100 til 70 procent.

De ovenstående tal er udelukkende for eksterne computerskærme. Men udvider man metoden til LCD TV-skærme, og bærbare computere, vil gevinsten være endnu større. Og lige netop ved bærbare er der endnu en bivirkning. Nedsat lysstyrke bruger mindre batteri, og derfor længere mellem opladninger.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S