IBM-direktør: Stort underskud var forventet

Den udbygning af infrastrukturen, der gav IBM et dundrende underskud sidste år, har ikke forårsaget de seneste måneders nedbrud. Det fastslår IBM's administrerende direktør.

Artikel top billede

IBM udbyggede sidste år sin tekniske infrastruktur. Det har kostet dyrt i regnskabet, der viser, at IBM sidste år tabte 131 millioner kroner i Danmark.

Investeringen er blandt andet gået til IBM's servicecentre, har IBM's administerende direktør, Lars Mikkelgaard-Jensen, forklaret i Børsen tidligere i dag. De samme centre, der i de seneste måneder har været ramt af gentagne nedbrud og driftsproblemer.

Overfor Computerworld afviser Lars Mikkelgaard-Jensen dog, at der er en sammenhæng mellem udbygningen af infrastrukturen og problemerne.

"De seneste driftsproblemer skyldes nogle specifikke forhold, som ikke har med niveauet af investeringer at gøre," siger Lars Mikkelgaard-Jensen.

På forkant

Lars Mikkelgaard-Jensen understreger, at underskuddet sidste år var forventet, netop fordi IBM er i gang med en udvidelse af kapaciteten.

"Vi har igennem de seneste år foretaget en række større investeringer i vores tekniske infrastruktur, og det fortsætter vi med som led i den løbende udvikling af vores produktionsapparat og ønsket om hele tiden at være på forkant med behovene," siger Lars Mikkelgaard-Jensen.

I IBM's regnskab fremgår det af ledelsesberetningen, at IBM's servicevirksomhed voksede med 11 procent sidste år, og IBM fik kontrakter inden for de fleste større industri-segmenter.

Driftsproblemerne i IBM's servicecentre toppede i april, men også siden har den store amerikanskejede it-virksomhed haft problemer.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,