IBM-direktør: Stort underskud var forventet

Den udbygning af infrastrukturen, der gav IBM et dundrende underskud sidste år, har ikke forårsaget de seneste måneders nedbrud. Det fastslår IBM's administrerende direktør.

Artikel top billede

IBM udbyggede sidste år sin tekniske infrastruktur. Det har kostet dyrt i regnskabet, der viser, at IBM sidste år tabte 131 millioner kroner i Danmark.

Investeringen er blandt andet gået til IBM's servicecentre, har IBM's administerende direktør, Lars Mikkelgaard-Jensen, forklaret i Børsen tidligere i dag. De samme centre, der i de seneste måneder har været ramt af gentagne nedbrud og driftsproblemer.

Overfor Computerworld afviser Lars Mikkelgaard-Jensen dog, at der er en sammenhæng mellem udbygningen af infrastrukturen og problemerne.

"De seneste driftsproblemer skyldes nogle specifikke forhold, som ikke har med niveauet af investeringer at gøre," siger Lars Mikkelgaard-Jensen.

På forkant

Lars Mikkelgaard-Jensen understreger, at underskuddet sidste år var forventet, netop fordi IBM er i gang med en udvidelse af kapaciteten.

"Vi har igennem de seneste år foretaget en række større investeringer i vores tekniske infrastruktur, og det fortsætter vi med som led i den løbende udvikling af vores produktionsapparat og ønsket om hele tiden at være på forkant med behovene," siger Lars Mikkelgaard-Jensen.

I IBM's regnskab fremgår det af ledelsesberetningen, at IBM's servicevirksomhed voksede med 11 procent sidste år, og IBM fik kontrakter inden for de fleste større industri-segmenter.

Driftsproblemerne i IBM's servicecentre toppede i april, men også siden har den store amerikanskejede it-virksomhed haft problemer.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S