IBM-direktør: Stort underskud var forventet

Den udbygning af infrastrukturen, der gav IBM et dundrende underskud sidste år, har ikke forårsaget de seneste måneders nedbrud. Det fastslår IBM's administrerende direktør.

Artikel top billede

IBM udbyggede sidste år sin tekniske infrastruktur. Det har kostet dyrt i regnskabet, der viser, at IBM sidste år tabte 131 millioner kroner i Danmark.

Investeringen er blandt andet gået til IBM's servicecentre, har IBM's administerende direktør, Lars Mikkelgaard-Jensen, forklaret i Børsen tidligere i dag. De samme centre, der i de seneste måneder har været ramt af gentagne nedbrud og driftsproblemer.

Overfor Computerworld afviser Lars Mikkelgaard-Jensen dog, at der er en sammenhæng mellem udbygningen af infrastrukturen og problemerne.

"De seneste driftsproblemer skyldes nogle specifikke forhold, som ikke har med niveauet af investeringer at gøre," siger Lars Mikkelgaard-Jensen.

På forkant

Lars Mikkelgaard-Jensen understreger, at underskuddet sidste år var forventet, netop fordi IBM er i gang med en udvidelse af kapaciteten.

"Vi har igennem de seneste år foretaget en række større investeringer i vores tekniske infrastruktur, og det fortsætter vi med som led i den løbende udvikling af vores produktionsapparat og ønsket om hele tiden at være på forkant med behovene," siger Lars Mikkelgaard-Jensen.

I IBM's regnskab fremgår det af ledelsesberetningen, at IBM's servicevirksomhed voksede med 11 procent sidste år, og IBM fik kontrakter inden for de fleste større industri-segmenter.

Driftsproblemerne i IBM's servicecentre toppede i april, men også siden har den store amerikanskejede it-virksomhed haft problemer.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S