IBM-direktør: Stort underskud var forventet

Den udbygning af infrastrukturen, der gav IBM et dundrende underskud sidste år, har ikke forårsaget de seneste måneders nedbrud. Det fastslår IBM's administrerende direktør.

Artikel top billede

IBM udbyggede sidste år sin tekniske infrastruktur. Det har kostet dyrt i regnskabet, der viser, at IBM sidste år tabte 131 millioner kroner i Danmark.

Investeringen er blandt andet gået til IBM's servicecentre, har IBM's administerende direktør, Lars Mikkelgaard-Jensen, forklaret i Børsen tidligere i dag. De samme centre, der i de seneste måneder har været ramt af gentagne nedbrud og driftsproblemer.

Overfor Computerworld afviser Lars Mikkelgaard-Jensen dog, at der er en sammenhæng mellem udbygningen af infrastrukturen og problemerne.

"De seneste driftsproblemer skyldes nogle specifikke forhold, som ikke har med niveauet af investeringer at gøre," siger Lars Mikkelgaard-Jensen.

På forkant

Lars Mikkelgaard-Jensen understreger, at underskuddet sidste år var forventet, netop fordi IBM er i gang med en udvidelse af kapaciteten.

"Vi har igennem de seneste år foretaget en række større investeringer i vores tekniske infrastruktur, og det fortsætter vi med som led i den løbende udvikling af vores produktionsapparat og ønsket om hele tiden at være på forkant med behovene," siger Lars Mikkelgaard-Jensen.

I IBM's regnskab fremgår det af ledelsesberetningen, at IBM's servicevirksomhed voksede med 11 procent sidste år, og IBM fik kontrakter inden for de fleste større industri-segmenter.

Driftsproblemerne i IBM's servicecentre toppede i april, men også siden har den store amerikanskejede it-virksomhed haft problemer.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect