Steve Jobs præsenterer ny iPhone 2.0 i dag

Apples Steve Jobs vil i dag levere en af de mest ventede præsentationer i Apples historie. Forventningerne er skyhøje. For hvad har Jobs mon i ærmet denne gang?

Artikel top billede

Selvom sidste års lancering af iPhone nåede hidtil usete højder af hype, er forventningerne til den kommende udgave om muligt endnu højere.

Om få timer er Apple klar med seneste nyt, og fra San Francisco vil det næste kapitel i iPhone-sagaen blive skrevet.

Stedet, hvor det hele skal foregå, er åbningstalen til WWDC (Worldwide Developers Conference) 2008, hvor Mac-udviklere fra hele verden årligt mødes. Med en billetpris på godt og vel 7.000 kroner for at deltage i konferencen, kan Apple være forholdsvis sikker på, at salen bliver fyldt med dedikerede fans.

Rygterne

Hele året har det svirret med rygter om en ny udgave, ikke mindst siden Steve Jobs i marts annoncerede den kommende 2.0 udgave af den elegante mobiltelefon.

Platformen i det styresystem, som fremover vil blive kaldt OS X iPhone, åbnes op for tredjepartsudviklere, og med tilføjelsen af en såkaldt AppStore, sparkes der eftertrykkeligt til den trofaste skare af Apple-udviklere.

AppStore, som er meget lig iTunes, bare med software i stedet for musik, vil gøre det muligt at købe og downloade nye programmer, direkte fra telefonen selv.

Den helt store overskrift for den kommende præsentation, er dog 3G.

Mens det i USA har været gangbart at nøjes med den langsommere EDGE-teknologi, fordi mobilnetværket ikke er lige så udviklet som eksempelvis det europæiske, er det ikke realistisk, at iPhone på verdensplan kan undvære 3G.

Og med udvidelsen til mange nye markeder, herunder Danmark, er 3G ganske enkelt en nødvendighed.

Ikke bare ny software

Indførslen af 3G er endnu ikke bekræftet, men meget tyder på at det vil ske.

Alene i USA har teleselskabet AT&T, som har eneretten til iPhone i ophavslandet, udvidet det meste sit mobilnetværk til 3G.

Og det er da også hos AT&T man finder et stort tegn på, at der overhovedet kommer en ny telefon, og ikke bare en softwareopgradering.

Medarbejderne i selskabets forretninger har nemlig fået inddraget næsten al ferie i perioden 15. juni til 12. juli, nøjagtigt ligesom det skete sidste år, da iPhone første gang skulle ud i handlen.

Det tyder altså på, at Apple sender den lille ny i handlen lige omkring et-årsdagen for iPhones lancering, 29. juni.

Jobs drillerier - altid til sidst i præsentationen

Et andet populært rygte går på, at iPhone 2.0 vil få GPS.

Det er godt nok lidt mere usikkert end 3G, men kernen i iPhone har altid været brugervenlighed og mobilitet, og man kommer ikke udenom, at den lille mobil er som skabt til navigation.

Dels har Google fået en klemt en fornuftig map-klient ned i telefonen, og så har muligheden for at bruge Wi-Fi og telefonmaster til stedbestemmelse længe været en populær disciplin på iPhone.

Den naturlige forlængelse af det er A-GPS (Assisted GPS), hvor både telefonmaster og satellitter bruges til lokalisering.

One more thing

Hvis der er noget, som kan give ægte Mac-fans hjerteflimmer og åndenød, så er det Steve Jobs’ notoriske drilleri, hvor han til sidst i sin præsentation supplerer med ordene ”just one more thing.”

Og det er her der virkelig rulles ud med de vilde nyheder.

Historisk set har formuleringen lagt op til annonceringen af produkter som iPod, overgangen fra PowerPC til Intel, Macbook Pro, den originale iMac, OS X Leopard, og iPhone selv.

Det er altså her det store fyrværkeri skydes af.

Om Steve Jobs kan vente med sine iPhone-udmelding til sidst, er nok stærkt tvivlsomt, men det behøver ikke nødvendigvis at udelukke andre nyheder.

En klassisk metode blandt bloggere og andre nysgerrige til at få et indblik i kommende lanceringer, er at se om man kan spotte reklamemateriale som er gemt af vejen til WWDC. Og traditionen tro er det (måske) også lykkedes denne gang.

Mere end bare iPhone

Mac Fusion er et bud på en uventet introduktion, som efter sigende skulle være en udvikler-Mac.

Ifølge billederne er det en lidt mindre computer, som har en hvis lighed med produkter som AppleTV, og meget målrettet slår på evnerne til at køre flere styresystemer.

Andre rygter går på, at den næste udgave af styresystemet OS X, med titlen ”Snow Leopard,” vil blive introduceret for udviklerne.

Samtidig er der blevet spottet indikationer på, at Apple vil relancere .Mac-tjenesten, som tilbyder online opbevaring af filer og diverse andre funktioner, under titlen MobileMe.

Men man ved aldrig hvad hr. Jobs har gemt i ærmet, så indtil klokken 19:00 i dag, dansk tid, er det hele stadig ren spekulation.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S