Artikel top billede

Mange it-administratorer læser de ansattes e-mails

Nysgerrige it-administratorer anvender ofte højniveau-kodeord til at snage i fortrolige oplysninger. Se de opsigtsvækkende resultater af ny undersøgelse.

Computerworld News Service: Ifølge en ny undersøgelse erkender en ud af tre it-administratorer at de eller en af deres kolleger har brugt administrator-kodeord til at snage i fortrolige eller følsomme oplysninger på deres arbejdsplads.

Næsten halvdelen af de adspurgte indrømmer også at have snuset rundt i systemer efter information, der ikke er relevant for deres arbejde.

"Vi spurgte også om dette sidste år og da fik vi lignende resultater. Så på den ene side er disse resultater ikke overraskende. Hvad der oprindeligt overraskede – ligesom det gør denne gang – er, at folk tilstår" siger Adam Bosnian, vice president for produktstrategi og salg for Cyber-Ark, leverandør af software til sikker administration af kodeord og filer.

I sidste måned spurgte Cyber-Ark cirka 300 ledende it-professionelle ved en it-fagmesse og -sikkerhedskonference i London om deres kodeordspraksis. Størstedelen af de adspurgte svarede, at de arbejder for virksomheder med mere end 1.000 ansatte.

Burde ikke overraske nogen

Det, at en tredjedel erkender at have misbrugt et administrator-kodeord til at få adgang til information, der ellers ikke tilkommer dem, burde ikke overraske nogen, mener Bosnian.

"Alle er af den opfattelse, at it-administratorer er dem, man kan stole på, og at det er alle de andre, vi skal bekymre os om. Men administrator-kodeord gør ikke alene administratorer meget magtfulde. De giver dem også en stor grad af anonymitet," siger han.

Den kombination er for fristende til at modstå for nogle og kan forklare det høje antal af respondenter, som svarer, at de har snuset rundt steder, hvor de ikke har hørt hjemme, tilføjer Bosnian.

"Folk føler sig en lille smule sikrere, når de bruger et administrator-kodeord. Der kan være hundredevis af folk med adgang til det kodeord."

Cyber-Ark bad i spørgeundersøgelsen også it-medarbejdere om at vælge tre ting, de ville prøve at tage med sig, hvis de fik at vide, at de ville blive fyret dagen efter.

De to største stemmeslugere var her kundedatabasen med 35 procent og en liste over alle højniveau-kodeord med 31 procent.

Det kommer slet ikke bag på Bosnian.

"Kundedatabasen er jo et af en virksomheds mest værdifulde aktiver," siger han.

Spørgeundersøgelsen afslørede også adfærd, der næppe optræder på best practice-lister inden for sikkerhed: Næsten en tredjedel (28 procent) af de adspurgte it-professionelle erkendte at have skrevet højniveau-kodeord ned på papir, mens næsten en ud af 10 erkendte, at de aldrig havde ændret kritisk vigtige kodeord.

Oversat af Thomas Bøndergaard




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere