Mange it-administratorer læser de ansattes e-mails

Nysgerrige it-administratorer anvender ofte højniveau-kodeord til at snage i fortrolige oplysninger. Se de opsigtsvækkende resultater af ny undersøgelse.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Ifølge en ny undersøgelse erkender en ud af tre it-administratorer at de eller en af deres kolleger har brugt administrator-kodeord til at snage i fortrolige eller følsomme oplysninger på deres arbejdsplads.

Næsten halvdelen af de adspurgte indrømmer også at have snuset rundt i systemer efter information, der ikke er relevant for deres arbejde.

"Vi spurgte også om dette sidste år og da fik vi lignende resultater. Så på den ene side er disse resultater ikke overraskende. Hvad der oprindeligt overraskede – ligesom det gør denne gang – er, at folk tilstår" siger Adam Bosnian, vice president for produktstrategi og salg for Cyber-Ark, leverandør af software til sikker administration af kodeord og filer.

I sidste måned spurgte Cyber-Ark cirka 300 ledende it-professionelle ved en it-fagmesse og -sikkerhedskonference i London om deres kodeordspraksis. Størstedelen af de adspurgte svarede, at de arbejder for virksomheder med mere end 1.000 ansatte.

Burde ikke overraske nogen

Det, at en tredjedel erkender at have misbrugt et administrator-kodeord til at få adgang til information, der ellers ikke tilkommer dem, burde ikke overraske nogen, mener Bosnian.

"Alle er af den opfattelse, at it-administratorer er dem, man kan stole på, og at det er alle de andre, vi skal bekymre os om. Men administrator-kodeord gør ikke alene administratorer meget magtfulde. De giver dem også en stor grad af anonymitet," siger han.

Den kombination er for fristende til at modstå for nogle og kan forklare det høje antal af respondenter, som svarer, at de har snuset rundt steder, hvor de ikke har hørt hjemme, tilføjer Bosnian.

"Folk føler sig en lille smule sikrere, når de bruger et administrator-kodeord. Der kan være hundredevis af folk med adgang til det kodeord."

Cyber-Ark bad i spørgeundersøgelsen også it-medarbejdere om at vælge tre ting, de ville prøve at tage med sig, hvis de fik at vide, at de ville blive fyret dagen efter.

De to største stemmeslugere var her kundedatabasen med 35 procent og en liste over alle højniveau-kodeord med 31 procent.

Det kommer slet ikke bag på Bosnian.

"Kundedatabasen er jo et af en virksomheds mest værdifulde aktiver," siger han.

Spørgeundersøgelsen afslørede også adfærd, der næppe optræder på best practice-lister inden for sikkerhed: Næsten en tredjedel (28 procent) af de adspurgte it-professionelle erkendte at have skrevet højniveau-kodeord ned på papir, mens næsten en ud af 10 erkendte, at de aldrig havde ændret kritisk vigtige kodeord.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Timengo DPG

Senior Teknisk Onboarding Konsulent

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S