Mange it-administratorer læser de ansattes e-mails

Nysgerrige it-administratorer anvender ofte højniveau-kodeord til at snage i fortrolige oplysninger. Se de opsigtsvækkende resultater af ny undersøgelse.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Ifølge en ny undersøgelse erkender en ud af tre it-administratorer at de eller en af deres kolleger har brugt administrator-kodeord til at snage i fortrolige eller følsomme oplysninger på deres arbejdsplads.

Næsten halvdelen af de adspurgte indrømmer også at have snuset rundt i systemer efter information, der ikke er relevant for deres arbejde.

"Vi spurgte også om dette sidste år og da fik vi lignende resultater. Så på den ene side er disse resultater ikke overraskende. Hvad der oprindeligt overraskede – ligesom det gør denne gang – er, at folk tilstår" siger Adam Bosnian, vice president for produktstrategi og salg for Cyber-Ark, leverandør af software til sikker administration af kodeord og filer.

I sidste måned spurgte Cyber-Ark cirka 300 ledende it-professionelle ved en it-fagmesse og -sikkerhedskonference i London om deres kodeordspraksis. Størstedelen af de adspurgte svarede, at de arbejder for virksomheder med mere end 1.000 ansatte.

Burde ikke overraske nogen

Det, at en tredjedel erkender at have misbrugt et administrator-kodeord til at få adgang til information, der ellers ikke tilkommer dem, burde ikke overraske nogen, mener Bosnian.

"Alle er af den opfattelse, at it-administratorer er dem, man kan stole på, og at det er alle de andre, vi skal bekymre os om. Men administrator-kodeord gør ikke alene administratorer meget magtfulde. De giver dem også en stor grad af anonymitet," siger han.

Den kombination er for fristende til at modstå for nogle og kan forklare det høje antal af respondenter, som svarer, at de har snuset rundt steder, hvor de ikke har hørt hjemme, tilføjer Bosnian.

"Folk føler sig en lille smule sikrere, når de bruger et administrator-kodeord. Der kan være hundredevis af folk med adgang til det kodeord."

Cyber-Ark bad i spørgeundersøgelsen også it-medarbejdere om at vælge tre ting, de ville prøve at tage med sig, hvis de fik at vide, at de ville blive fyret dagen efter.

De to største stemmeslugere var her kundedatabasen med 35 procent og en liste over alle højniveau-kodeord med 31 procent.

Det kommer slet ikke bag på Bosnian.

"Kundedatabasen er jo et af en virksomheds mest værdifulde aktiver," siger han.

Spørgeundersøgelsen afslørede også adfærd, der næppe optræder på best practice-lister inden for sikkerhed: Næsten en tredjedel (28 procent) af de adspurgte it-professionelle erkendte at have skrevet højniveau-kodeord ned på papir, mens næsten en ud af 10 erkendte, at de aldrig havde ændret kritisk vigtige kodeord.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    Beredskabsstyrelsen

    Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS