Microsoft køber kontroversiel søgemaskine-pioner

Microsoft ruster sig på søge-området med opkøbet af kontroversiel søge-pioner, der er langt fremme med udviklingen af helt ny søge-teknologi.

Artikel top billede

Microsoft har fået ny næring i selskabets indædte kamp for at komme på omgangshøjde med verdens søgeselskab nummer et, Google.

Det har Microsoft fået med opkøbet af søge-selskabet Powerset, som Microsoft angiveligt har betalt omkring en halv milliard kroner for.

Købet kommer i kølvandet på forliset af Microsofts opkøbs-forsøg af Yahoo, der ellers ville have kunnet ændre søge-landskabet helt og aldeles og have gjort Microsoft til en reel konkurrent til Google.

Ifølge flere medier står Powerset imidlertid bag en af de seneste års mest lovende og kontroversielle søge-maskiner.

Selskabets søgemaskine bygger på udnyttelsen af en såkaldt 'naturligt sprog'-teknologi - eller semantiske søgninger.

I stedet for nøgleord - som blandt andre Google anvender som kerne-element i selskabets søge-teknologi – forsøger 'naturligt sprog'-teknologien at forstå selve meningen af såvel søgningerne som indholdet på nettets hjemmesider.

Det gør søgningerne langt mere effektive, fordi søgemaskinen – hvis teknologien altså fungerer efter hensigten - kan finde matchende hjemmesider helt uden matchende nøgleord.

Teknologien fungerer ikke endnu, men Powerset bedyrer, at målet om en komplet og færdigudviklet teknologi på området absolut er inden for rækkevide.

Powerset – der indtil videre har levet af venture-kroner – lancerede for nylig en test af teknologien, der skal indeksere indholdet på Wikipedia, skriver Financial Times.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S