FRA mistænkt for sløset omgang med persondata

Den svenske Datainspektion skal undersøge anonyme anklager om ulovlig indsamling og håndtering af persondata. Sagen er delvis hemmeligholdt.

Artikel top billede

Den svenske myndighed Datainspektion (svarende til Datatilsynet i Danmark, red.) indleder nu et formelt tilsyn med den omdiskuterede efterretningstjeneste Försvarets Radioanstalt.

Det fortæller Elisabeth Wallin, der er jurist hos Datainspektionen.

Det sker, efter at Datainspektionen har modtaget et antal anonyme klager, som beskriver, hvordan Försvarets Radioanstalt angiveligt har indsamlet og behandlet personoplysninger på en måde, der kan overtræde loven.

"Vi har fået et par klager, hvori man påstår at der er sket risikabel behandling af personoplysninger," siger Elisabeth Wallin til Computerworld.

Derfor vil Datainspektionen nu foretage en nærmere undersøgelse af, hvad der er foregået, fortæller hun.

Der er ifølge juristen tale om en række klager, som alle omhandler det samme problem. Afsendernes identitet er ikke Datainspektionen bekendt.

"Datainspektionen kan ikke gå i nærmere detaljer omkring de eventuelle lovovertrædelser, fordi der er tale om klassificerede oplysninger," siger Elisabeth Wallin.

Ifølge Elisabeth Wallin har anmeldelserne ikke relation til den nyvedtagne svenske FRA-lov, men derimod den lov, som er gældende allerede nu. Derfor er der ingen direkte kobling til det omdiskuterede lovforslag.

Sjælden sag

Der er længe imellem, at den svenske Datainspektionen indleder undersøgelser af efterretningstjenster.

"Det er ikke så alminindeligt. Det her er første gang, vi gør det. Men det er også første gang, vi får denne type klager," siger Elisabeth Wallin.

Det lyder alvorligt?

"Ja, nu indleder vi i første omgang et tilsyn for at få overblik over, hvad der er foregået. Så vi kan endnu ikke udtale os om, hvorvidt der er begået nogen fejl eller hvor alvorligt det i så fald er," siger Elisabeth Wallin til Computerworld.

Selv om der er tale om undersøgelse af klacificerede oplysninger, efterretnings-virksomhed og oplysninger om enkeltpersoner, har Datatinspektionen mulighed for at foretage tilsynet.

"De klassificeringer, som gælder for deres virksomhed, gælder også for os, hvis vi får sådanne oplysninger i hænde," siger Elisabeth Wallin.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S