FRA mistænkt for sløset omgang med persondata

Den svenske Datainspektion skal undersøge anonyme anklager om ulovlig indsamling og håndtering af persondata. Sagen er delvis hemmeligholdt.

Artikel top billede

Den svenske myndighed Datainspektion (svarende til Datatilsynet i Danmark, red.) indleder nu et formelt tilsyn med den omdiskuterede efterretningstjeneste Försvarets Radioanstalt.

Det fortæller Elisabeth Wallin, der er jurist hos Datainspektionen.

Det sker, efter at Datainspektionen har modtaget et antal anonyme klager, som beskriver, hvordan Försvarets Radioanstalt angiveligt har indsamlet og behandlet personoplysninger på en måde, der kan overtræde loven.

"Vi har fået et par klager, hvori man påstår at der er sket risikabel behandling af personoplysninger," siger Elisabeth Wallin til Computerworld.

Derfor vil Datainspektionen nu foretage en nærmere undersøgelse af, hvad der er foregået, fortæller hun.

Der er ifølge juristen tale om en række klager, som alle omhandler det samme problem. Afsendernes identitet er ikke Datainspektionen bekendt.

"Datainspektionen kan ikke gå i nærmere detaljer omkring de eventuelle lovovertrædelser, fordi der er tale om klassificerede oplysninger," siger Elisabeth Wallin.

Ifølge Elisabeth Wallin har anmeldelserne ikke relation til den nyvedtagne svenske FRA-lov, men derimod den lov, som er gældende allerede nu. Derfor er der ingen direkte kobling til det omdiskuterede lovforslag.

Sjælden sag

Der er længe imellem, at den svenske Datainspektionen indleder undersøgelser af efterretningstjenster.

"Det er ikke så alminindeligt. Det her er første gang, vi gør det. Men det er også første gang, vi får denne type klager," siger Elisabeth Wallin.

Det lyder alvorligt?

"Ja, nu indleder vi i første omgang et tilsyn for at få overblik over, hvad der er foregået. Så vi kan endnu ikke udtale os om, hvorvidt der er begået nogen fejl eller hvor alvorligt det i så fald er," siger Elisabeth Wallin til Computerworld.

Selv om der er tale om undersøgelse af klacificerede oplysninger, efterretnings-virksomhed og oplysninger om enkeltpersoner, har Datatinspektionen mulighed for at foretage tilsynet.

"De klassificeringer, som gælder for deres virksomhed, gælder også for os, hvis vi får sådanne oplysninger i hænde," siger Elisabeth Wallin.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse