Gratis sikkerhedsværktøj fra Google

Google har frigivet et af sine interne værktøjer, der anvendes til afprøvning af sikkerheden i webbaserede applikationer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Ratproxy, udgivet under en Apache 2,0 softwarelicens, scanner efter en række kode-problemer i web-applikationer, som for eksempel fejl der kunne muliggøre et 'cross-site scripting angreb', eller fejl der forårsager caching problemer.

"Vi har besluttet at gøre dette værktøj frit tilgængelig som open source, fordi vi mener at det vil være et værdifuldt bidrag til informationssikkerheds-fællesskaber derude, og som en hjælpende hånd til samfundets forståelse af sikkerhedspolitiske udfordringer forbundet med nutidige web-teknologier," skriver Michal Zalewski fra Google i en [url= http://googleonlinesecurity.blogspot.com/2008/07/meet-ratproxy-our-passive-web-security.html]blog[/url].

Ratproxy, på nuværende tidspunkt version 1,51 beta, er hurtig og mindre forstyrrende end andre scannere i og med at den er passiv, og ikke genererer en høj volumen af angrebs-simulerende trafik når den kører. Almindelige aktive scannere kan forårsage problemer med systemets ydeevne, skriver Zalewski i sin blog.

Værktøjet opsnapper indhold og kan udvælge udpluk af JavaScript fra 'style sheets'. Ratproxy støtter, blandt andet, også SSL (Secure Socket Layer) scanning.

Professionel fortolkning

Eftersom scanneren kører i passiv tilstand, udpeger Ratproxy også områder, der ikke nødvendigvis er de faktiske sikkerhedshuller. Oplysninger, der er indsamlet under en test-session, bør derfor fortolkes af en professionel, med en god forståelse for de mest almindelige problemer og symptomer, samt de mest benyttede sikkerhedsmodeller i nutidens web-applikationer, skriver Zalewski.

Google har frigjort en [url= http://code.google.com/p/ratproxy/wiki/RatproxyDoc] beskrivelse[/url] af Ratproxy, samt et [url= http://code.google.com/p/ratproxy/downloads/list]download-link[/url] til kildekoden. Kode licenseret under Apache 2.0 licensen kan indbygges i værker med kommerciel karakter, men oprindelsen af koden skal anerkendes.

Svag web-sikkerhed piner stadigvæk mange virksomheder, og er en potentiel kilde til tab af kunder eller finansielle data.

En undersøgelse foretaget i 2006 af 'Web Application Security Consortium', konstaterede at 85,57 procent af 31.373 sites, er sårbare over for 'cross-site scripting angreb'. 26,38 procent var sårbare over for 'SQL-injektion', og 15,70 procent indeholdt andre fejl der kunne føre til tab af data.

Som et resultat, har virksomhederne forsøgt at udfylde behovet for bedre værktøjer ved at erhverve mindre, specialiserede virksomheder på området.

I juni 2007 opkøbte IBM for eksempel Watchfire. Et firma der fokuserer på at scanne efter web-applikationers sårbarheder, samt databeskyttelse. To uger senere udtalte Hewlett-Packard at selskabet ville opkøbe SPI Dynamics, en rival til Watchfire hvis software også scanner efter sårbarheder i web-applikationer.

Oversat af Jimmie Gustafsson

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S