IT-Branchen: Masser af arbejde til alle dataloger

Hos IT-Branchen glæder man sig over, at flere søger ind på datalogi. "Det er bare slet ikke nok," siger direktør Jakob Lyngsø.

Artikel top billede

Det er med glæde, at Jakob Lyngsø, direktør for IT-Branchen, modtager nyheden om, at flere unge har søgt ind på landets datalogistudier, hvilket du kan læse om her.

Særligt Aarhus Universitets hop fra 130 til 179 siden sidste år gør indtryk.

”Det er en god tendens,” siger han.

Jakob Lyngsø peger dog på, at det bestemt ikke er en grund til at hvile på laurbærene.

”I forhold til det antal, vi har brug for, er det stadig langt fra nok. Der er mange unge, der kunne få et virkelig godt job, hvis de valgte at uddanne sig inden for det her felt," siger Jakob Lyngsø.

"Der er job til alle dem, som universiteterne kan uddanne," siger han.

Han understreger, at det ikke er tilfældigt, at det netop er i Århus, at den største stigning sker.

”Aarhus Universitet har været virkelig god til at markedsføre sig selv, og regionen bakker rigtig godt op om it-miljøet der. Det har et rigtigt godt image,” siger Jakob Lyngsø.

Image-arbejde er vigtigt

Ifølge Jakob Lyngsø er arbejdet med at forbedre branchens image meget vigtigt,og udgør en stor del af IT-Branchens egen strategi på området for at få flere dygtige it-kandidater gennem systemet. Det kan du læse mere om her.

”Vi gør selvfølgelig vores med forskellige programmer. For eksempel satser vi nu meget på at sende rollemodeller ud på gymnasier for at fortælle hvilken type jobs, man kan få i branchen,” siger Jakob Lyngsø.

Alligevel ser han gerne, at universiteterne følger eksemplet fra Århus og virkelig gør noget ud af at brande sig selv.

”Jeg synes alle skal kigge på de steder, hvor det går godt, og der er Århus et rigtig godt eksempel,” siger Jakob Lyngsø.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S