Artikel top billede

Phisher ryger syv år bag tremmer

Gennem fire år har en 24-årig lokket og snydt flere millioner kroner ud af amerikanske AOL-brugere. Det gav i går en dom på syv års fængsel.

Michael Dolan og fem andre har gennem fire år ved hjælp af phishing (identitetstyveri) stjålet e-mailadresser og personlige oplysninger fra flere tusinde brugere af internetudbyderen American Online (AOL).

Den ugerning førte i går til, at Dolan som den første fik en dom på syv års fængsel, hvilket er den maksimale straf, skriver IDG News Service.

Ondsindet software

Anklageren hævdede, at Dolan var hjernen bag et storstilet fupnummer, hvor der blev stjålet e-mailadresser, som derefter blev brugt til at inficere de bestjålnes pc'er med ondsindet software, som gjorde, at brugerne ikke kunne logge på AOL uden at indtaste deres kreditkortnumre, kontonumre og anden personlig information.

Fupnummeret kørte fra 2002 og helt frem til 2006.

Ofrene fik tilsendt falske e-mail lykønksningskort, som inficerede deres computere og bekendte, at det var nødvendigt at indtaste forskellige personlige informationer som eksempelvis kreditkortnumre for fortsat at få adgang til internettet via AOL.

De anklagede brugte de stjålne oplysninger til at købe spillekonsoller, bærbare computere og gavekort, lyder anklagerne.

Kuk i kasketten

Michael Doland forsvarer Pickerstein plæderede for en mildere dom med henvisning til, at hans klient lider af en "alvorlig mental sygdom," som fik ham til at træffe uholdbare beslutninger i kølvandet på faderens selvmord.

Anklageren tegnede derimod et helt andet billede af den dømte, som ifølge anklageren, vicestatsadvokat Edward Chang, havde forsøgt at bestikke sine medsammensvorne, truet med at dræbe en, som han mente var en embedsmand indblandet i sagen og derudover fået sin kæreste til at begå mened.

Dolan har tidligere indrømmet, at fupnummeret gennem årene kastede mere end to millioner kroner af sig fra mindst 250 ofre.

De næste domme i sagen ventes ifølge IDG News Service at falde i dag.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere