SanDisk i medvind efter Samsung-afvisning

SanDisk-aktierne steg næsten 40 procent, efter at firmaet havde afvist Samsungs overtagelsestilbud.

Artikel top billede

30,3 milliarder kroner. Sådan lød Samsungs købstilbud tidligere på ugen.

For de penge ønskede den sydkoreanske elektronikgigant at sikre sig amerikanske SanDisk, der er en vigtig spiller på storagemarkedet.

SanDisk sidder blandt andet inde med flere patenter inden for flash-ram-teknologi, der hvert år sikrer dem royalties for over en milliard kroner alene fra Samsung.

SanDisk afslog imidlertid købstilbuddet, men lod samtidig døren stå åben for Samsung, hvis tilbuddet blev forhøjet.

Den melding sendte SanDisks aktier i vejret med 40 procent. Det skriver Financial Times.

Bestyrelsesformand og CEO i SanDisk, Eli Harari mente, Samsung i sit oprindelige tilbud ikke anerkendte værdien af SanDisks teknologi og patenter.

Vil have flere bud på bordet

Afvisningen er dog ikke definitiv, lod Eli Harari forstå i et brev, han sendte til sin modpart hos Samsung, Yoon-Woo Lee.

Heri fortalte han nemlig, at han og resten af bestyrelsen stadig "var åbne overfor en transaktion, der i en passende grad tager hensyn til salgsværdien, handlens sikkerhed og forløbet i handlen."

Og det er netop den melding, der ser ud til at have givet investorerne blod på tanden.

En analytiker fra Lazard Capital Markets, Daniel Amir, opremser fire mulige scenarier i et videre forløb.

Enten bliver Samsung fjendtlig og går direkte til SanDisks aktionærer med et købstilbud. Ellers hæver de ganske enkelt tilbuddet.

En tredje mulighed er, at Samsung-konkurrent Toshiba melder sig ind i kampen og byder med, mens den sidste mulighed er et sammenbrud i forhandlingerne, hvorved handlen falder til jorden, mener altså Daniel Amir ifølge Financial Times.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job