Fri konkurrence skal frigøre internettet

Den bedste vej til at sikre ubegrænset brug af nettet hedder fri konkurrence, mente flere ved Network Neutrality-konferencen i går. Forbrugerne kan dog ende som tabere, lød kritikken.

Artikel top billede

EU's telekommissær Viviane Reding var hovedtalern på Network Neutrality-konferencen i København.

Reportage: Én procent af internetbrugerne bruger 30 procent af kapaciteten. Det kan skabe problemer på trådløst bredbånd. Derfor har flere operatører i udlandet eksempelvis begrænset adgangen til at bruge streaming-funktioner. Noget som Skype protesterer imod.

Argumentet for begrænsninger er at forbedre oplevelsen for alle brugerne på netværket, mens kritikerne føler, at det ødelægger innovation og truer fri færden på nettet. Paradokset var det helt store emne på dagens Network Neutrality-konference i Industriens Hus i København.

En af talerne på konferencen var Michael Kurth. Han er præsendent for det tyske Bundesnutzagentur, der er en gren af det tyske økonomi- og teknologiministerium.

"Konkurrencen skal løse det. Hvis der er konkurrence på netværksområdet, giver det flere valg til forbrugerne, og dermed sørger konkurrencen for, at der er netværksneutralitet," sagde Matthias Kurth.

EU's telekommissær, Viviane Reding, som netop er blevet rost for sin vision for 'internettets version 3.0', understregede, at der er behov for et internet uden restriktioner, men der skal også tages andre hensyn.

"Neutralitet på nettet skal sikre, at de to fyre i garagen kan lancere deres idé. Modstanderne mener, at neutraliteten forhindrer dem i at tjene penge. Som politiker skal jeg tage begge betragtninger med i mine overvejelser," siger Viviane Reding.

Selv-regulering

Problemet er, at hvis ikke teleselskaberne har udsigt til at hente deres penge hjem igen, så investerer de heller ikke i den europæiske bredbåndsinfrastruktur, som dermed sakker bagud i forhold til andre lande.

Brancheforeningen ITEK, der blandt andet repræsenterer flere virksomheder i teleindustrien, mener, at det er helt nødvendigt, at markedet regulerer sig selv, frem for at der kommer indgreb.

"Vi mener, at man skal lade internetudbyderne selv løse opgaven på et rent kommercielt grundlag. Der er ikke brug for offentlig regulering på området, hverken fra de danske myndigheder eller fra EU," siger Tom Togsverd, der er branchedirektør for ITEK.

Viviane Reding mente heller ikke, at der var behov for yderligere regulering.

"I dag har vi love nok til at håndtere konkurrence-skadelige aktiviteter, hvis de skulle indtræffe," vurderede Viviane Reding.

Farlig vej at gå

Forbrugerne kan dog ende som taberne, hvis ikke myndigheder skrider ind og sikrer fri adgang til nettet uden bekymring for restriktioner på ens forbindelse. Det mener Rasmus Kjeldahl, der er præsident i den europæiske forbrugerorganisation BEUC.

"Alle kan bruge vejene, selvom det kan give trafikpropper i myldretid. Der er dog ingen, der vil forbyde vores ret til at bruge vejene. Friheden på nettet bør være ligesom i den fysiske verden," fortalte Rasmus Kjeldahl.

Han sagde fra talerstolen, at han ikke var ligeså optimistisk på den frie konkurrences vegne, som flere af de andre deltagere var.

"I værste tilfælde kunne udbyderne begrænse adgang til kritik af firmaet. Frygten er, at forbrugerne ligesom med kabel-tv får faste pakkeløsninger," sagde Rasmus Kjeldahl.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job