Fredagens aviser om it

It-milliardær har mistet formue.

It-milliardær har mistet formue

Den kendte it-rigmand Erik Damgaard er hårdt ramt af finanskrisen. Han har nemlig investeret i flere børsnoterede selskaber, der har været ramt af store kursfald. Blandt andet har han investeret i vindmøllevirksomheden Greentech, som han ejer knap 13 procent af. Siden årsskiftet har det bekendtskab ført til et kurstab på 468 millioner. Fokus er på Erik Damgaard, efter det i går kom frem, at den tidligere it-investor og rigmand Peter Forchhammer var tæt på kollaps. De to delte på mange måder samme investeringslyst, og ejer begge dele af rigmandsbanken Capinordic, der siden årsskiftet har mistet to milliarder af sin markedsværdi.
Alt i alt vurderes det, at Erik Damgaard indtil nu på papiret har mistet tæt på 600 millioner kroner. (Morgenavisen Jyllands-Posten)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere