Ny OLPC skal også være en e-bog

Artikel top billede

Tilbage til oversigten

Nicholas Negropontes OLPC-projekt ser også ud til at
udvikle sig
i retning af e-bogs-markedet.

Den kommende version af den billige mini-computer vil havde to berøringsfølsomme skærme, men intet fysisk tastatur. Til gengæld vil den så kunne fungere som e-bog.

"XO-2 vil være noget af en trojansk hest, når det handler om udviklingslandene. For tiden bruger udviklingslande som Kina og Brasilien jo 19 dollar (cirka 100 kroner, red.) på bøger per studerende om året," har Necroponte tidligere udtalt.

Den kommende OLPC vil i modsætning til de typiske e-bogs-læsere have den klare fordel, at apparatet også er en traditionel computer med de dertil hørende muligheder.

Dertil kommer, at OLPC XO-2 rent primæssigt ligger på blot 75 dollars, svarende til under 400 kroner.

Se video med OLPC XO-2:

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job