SAP styrtdykker i halen på nedjustering

Tyske SAP oplevede sin egen 'sorte mandag' i går, da selskabets aktiekurs faldt 16 procent på Frankfurt-børsen i halen på en nedjustering.

Artikel top billede

Da SAP i går fortalte, at selskabet ikke ville nå sit forventede salg i årets tredje kvartal, sad meddelelsen lige i solar plexus på markedet.

Slaget ramte ikke bare SAP, hvis aktiekurs faldt 16 procent, men også teknologimarkedet helt generelt.

Oracle fik et aktiestød til kæben, og teknologibørsen Nasdaq blev trukket ned med mere end fire procent.

Ansætttelsesstop på vej

SAP's øverste chef, co-administrerende direktør Henning Kagermann, har erklæret, at der er ansættelsesstop på vej sammen med et grundigt kig på omkostningerne i milliard-koncernen.

Den melding er SAP ikke alene om - den kommer fra mange andre aktører i it-branchen, bekræfter blandt andre Ovum-analytikeren David Mitchell.

Helt konkret har Kagermann nedjusteret sine forventninger til omsætningen i tredje kvartal til mellem 14,8 og 14,9 milliarder kroner.

Det er 13 procent over omsætningen i tredje kvartal 2007, men betydelig under forventningerne, som tidligere på året blev meldt ud som mellem 24 og 27 procent højere end tredje kvartal 2007.

Endnu en nedjustering

Den tyske software-virksomhed tror, at den rene software-omsætning lander mellem 5,5 og 5,6 milliarder kroner, hvilket svarer til en vækst på mellem fire og fem procent i forhold til tredje kvartal sidste år.

Den oprindelige prognose lød på en omsætning på mellem 6,4 og 6,5 milliarder kroner svarende til en vækst på omkring de 20 procent i forhold til samme kvartal 2007.

Markedet kvitterede omgående med kursfald på SAP's aktier. Et kursfald, der er det værste SAP har oplevet i 12 år, og som var oppe at ringe omkring de 16 procent på børsen i Frankfurt.

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Epona A/S

Senior Developer

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev til Lokal IT på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job