Kommuneboss for hurtig til at fejre borger.dk

Der blev ikke sparet på lovordene, da kommuneformand Erik Fabrin og fire ministre i mandags udtalte sig om den nye borger.dk. Faktum er, at under hver femte kommune er klar til borger.dk.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint (Foto: Torben Klint)

Kommunernes formand Erik Fabrin (V) tog munden for fuld, da han i mandags inviterede borgerne til at bruge 13 selvbetjeningsløsninger 'uanset bopæl'.

Sådan sagde Erik Fabrin i en pressemeddelelse, hvor han sammen med fire ministre og formanden for regionerne lovpriste den nye version af borgerportalen.

Men borgmesteren fra Rudersdal var for hurtigt ude. Det erkender Jakob Harder, centerchef i KL's center for borgerbetjening og it-politik.

"Her var vi for optimistiske og budskabet blev strammet lidt for meget i forhold til hvad status viste sig at være på dagen. Det er mit ansvar, og det beklager jeg," siger centerchefen.

Faktum er nemlig, at langt fra alle kommuner har hørt efter, da kommunernes organisation, KL, gav håndslag på at have 13 selvbetjeningsløsninger klar til den nye version af borger.dk.

I hvert fald havde kun 16 af landets 98 kommuner meldt sig klar til premieredagen på borger.dk i den nyeste version, som blev introduceret i mandags.

16 kommuner havde de 13 selvbetjeningsløsninger klar. 38 kommuner er dog tæt på målet, da de har 10 eller flere løsninger klar på den fællesoffentlige borger. Det ændrer dog ikke ved, at hele 44 kommuner ikke er klar.

"Jeg skal beklage, at et par formuleringer i vores pressemeddelelse ikke holdt på dagen for borger.dk-lanceringen. Der skulle have stået, at vores klare og ambitiøse mål er, at alle landets borgere uanset bopæl kan bruge alle 13 selvbetjeningsløsninger," siger Jakob Harder.

Plan klar

I centeret for borgerbetjening forklarer konsulent Astrid Starck, at der allerede er lagt en plan for at få de sidste kommuner med på borger.dk.

"Der er rigtig mange kommuner, der selv har en løsning, men løsningen er ikke lagt på borger.dk. De kunne komme på, hvis de sendte et link til borger.dk, selvom det bedste er at få lavet en visuel integration," fortæller Astrid Starck.

Hun forklarer, at det vil være muligt at få næsten alle kommuner klar på borger.dk i løbet af kort tid. Hun vurderer, at kun syv kommuner vil få svært ved at komme på portalen, inden der i uge 47 er en kampagne, som skal øge brugen af borger.dk.

"Vi har talt med mange kommuner, som er blevet klar i denne uge, og vi foretager en måling i november, fordi vi vil gerne give flere kommuner muligheden for at melde sig klar," siger Astrid Starck.

Hun forklarer, at der har også har været problemer med, at nogle leverandører har lovet at være klar, men ikke har nået det inden deadline. Endelig understreger hun, at det er op til den enkelte kommune, om man overhovedet vil leve op til kravet.

"Vi prøver på alle mulige måder at få kommunerne med, men de skal selv beslutte det," siger Astrid Starck.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job